Quake

W dzisiejszym świecie Quake pozostaje tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy jest to życie Quake, wydarzenie historyczne związane z Quake, czy po prostu odkrywanie różnych aspektów Quake, oczywiste jest, że ten temat nadal budzi ciekawość i wywołuje debatę. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę i politykę, Quake pozostaje istotnym tematem, który zasługuje na dogłębne zbadanie. W tym artykule zagłębimy się w różne wymiary Quake i przeanalizujemy jego znaczenie i znaczenie dzisiaj.

Quake
Producent

id Software

Wydawca

GT Interactive (PC)

Dystrybutor

PL: CD Projekt, Techland

Seria gier

Quake

Silnik

Quake engine

Wersja

1.08
(Brak daty wydania) [±]

Data wydania

DOS, Windows:
22 czerwca 1996
Amiga: 1998

Gatunek

FPS

Tryby gry

gra jednoosobowa, wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Mature (M)
BBFC: 15

Wymagania sprzętowe
Platforma

DOS, Windows, Linux, Amiga, MorphOS, Mac OS, Pocket PC, Nintendo 64, Symbian, Sega Saturn

Nośniki

CD (1)

Wymagania

PC: Pentium 75 MHz, 8 MB RAM, Amiga: 68020 +FPU (zalecany 68040), AGA

Kontrolery

klawiatura, mysz, dżojstik

Strona internetowa
 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
GameSpot Saturn: 6,4/10
Secret Service PC: 90%
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 93,22% (z 9 recenzji)

Quakestrzelanka pierwszoosobowa stworzona przez id Software i wydana 22 czerwca 1996 roku przez GT Interactive. Jako jedna z pierwszych miała silnik graficzny wyświetlający w pełni trójwymiarowy, teksturowany obraz. Wywodzi się pośrednio z serii Doom, kontynuując jej niektóre rozwiązania. W tej grze po raz pierwszy pojawiła się konsola służąca do konfiguracji i automatyzacji ustawień oraz rozmów z pozostałymi graczami.

W 1997 id Software wydało łatę do QuakeWorld, która zmieniała fizykę świata gry (m.in. dodała większą kontrolę lotu oraz zmieniła sposób obsługi skoków).

Muzyka do gry została skomponowana przez Trenta Reznora z zespołu Nine Inch Nails.

Rozgrywka

Quake zawiera dwa podstawowe rodzaje rozgrywki: jednoosobowy oraz wieloosobowy.

Gra jednoosobowa

Gracz wciela się w postać „Rangera” – żołnierza, który podobnie jak wielu jego kompanów został wysłany przez dowództwo w celu zlikwidowania złowrogiej istoty zwanej „Shub-Niggurath” (postać nawiązuje do bóstwa z powieści H.P. Lovecrafta). Niestety wszyscy żołnierze oprócz głównego bohatera zginęli, przez co musi on zniszczyć potwory w pojedynkę.

Przed rozpoczęciem gracz ma do wyboru cztery ścieżki z łatwym, średnim i trudnym poziomem umiejętności, aby osiągnąć poziom umiejętności Nightmare (opisany w instrukcji gry jako „tak zły, że został ukryty, aby ludzie nie wchodzili tam przez przypadek”), gracz musi spaść w wodzie przed wejściem do 4 epizodu na zagiętą belkę, skręcić po belce w bok, i na końcu belki wejść do tajnego przejścia.

Po zakończeniu każdego epizodu gracz wraca do początkowego poziomu, gdzie może wybrać kolejny. Każdy epizod rozpoczyna się bez wcześniej zebranych broni i przedmiotów. Po ukończeniu wszystkich czterech epizodów i zdobyciu czterech magicznych run na początkowym poziomie otwiera się podłoga ukazując wejście do ostatniego poziomu End.

Gra wieloosobowa

W trybie wieloosobowym gracze znajdują się na wybranej, zamkniętej mapie. Mapa jest zazwyczaj wielkości kilku pomieszczeń, w których rozlokowane są takie przedmioty jak bronie, amunicja, zbroja i apteczki. Gracze walczą między sobą w pojedynkę bądź w zespołach. id Software stworzył specjalną wersję Queka'a do gry wielosoobowej – QuakeWorld. QuakeWorld stał się jedną z najpopularniejszych gier wieloosobowych i na wiele lat wyznaczył trend rozwoju gier typu strzelanek pierwszoosobowych.

Dodatki

W 1997 roku zostały wydane dwa oficjalne dodatki do gry: Mission Pack 1: Scourge of Armagon oraz Mission Pack 2: Dissolution of Eternity. Oba wprowadzają nowe poziomy, jak również kilka nowych rodzajów broni i przeciwników. Dystrybucją polskiej wersji dodatków zajął się Optimus-bis.

Przypisy

  1. „Gry Komputerowe”. 7-8/96, s. 40. CGS Computer Studio. 
  2. „Gry Komputerowe”. 9-10/96, s. 55. CGS Computer Studio. 
  3. Quake Review. GameSpot, 1998-03-05. .
  4. Kamil Mętrak. Quake. „Secret Service”, s. 50-51, wrzesień 1996. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. 
  5. Quake for PC. GameRankings. .
  6. a b Quake (PC). Gry-Online. .
  7. Geeta Dayal: Video Offers Glimpse of Trent Reznor's New Music for Black Ops II. Wired, 2012-07-19. . (ang.).
  8. ID Software. Quake (instrukcja do gry), strona 3. ID Software, 1996.
  9. Scourge of Armagon Quake Mission 1. „Gry Komputerowe”. 10/1997, s. 46. CGS Computer Studio. 
  10. Quake Mission 2 Dissolution of Eternity. „Gry Komputerowe”. 10/1997, s. 47. CGS Computer Studio.