Pytel (mechanizm)

Temat Pytel (mechanizm) przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i każdym sektorze społeczeństwa. Jest to temat dyskutowany i dyskutowany od lat, a wciąż aktualny. Pytel (mechanizm) to coś, co w jakiś sposób wpływa na nas wszystkich, czy to na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Pytel (mechanizm) i jego wpływem na nasze życie. Od jego pochodzenia i historii po zaangażowanie w dzisiejsze społeczeństwo, Pytel (mechanizm) to temat, który zasługuje na dogłębną analizę, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na nasze codzienne życie.

Rekonstrukcja pytla graniastego, pozwalającego na trojaki podział mlewa

Pytel – w młynarstwie mechanizm w kształcie worka, rękawa wykonany z jedwabiu lub wełny[1], służący do podziału mlewa na frakcje[2].

Kilkakrotnie mielona mąka, dokładnie oczyszczona i przesiana przez pytel nosi nazwę mąki pytlowej, a wypiekany z niej nazywa się chlebem pytlowym[3]. Przesiewanie przez pytel czyni mąkę delikatną, powoduje jednak utratę tych wartościowych składników, które znajdują się w okrywie owocowo-nasiennej ziarna (błonnika, białka, składników mineralnych oraz witamin)[4][a]

Uwagi

Przypisy

  1. Izabela Pieczul. Holenderski wiatrak w Szwarszowicach w powiecie opatowskim. „Rocznik Muzeum Świętokrzyskiego”. 9, s. 476, 1975. 
  2. Elżbieta Szot-Radziszewska. Zabytkowe wiatraki Kielecczyzny. Translokacja, naprawa i uruchomienie drewnianego wiatraka kozłowego. „Architecturae et Artibus”, s. 49, 2011. 
  3. Marek Żukow-Karczewski: Młyny wodne. Antyczna technika w swojski klimat wpisana.
  4. „Przemysł spożywczy. Miesięcznik naukowotechniczny”. 11, s. 56, 1959.