Przedkolcopłetwe

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Przedkolcopłetwe. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, tutaj znajdziesz cenne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Od jego powstania po dzisiejszą ewolucję, w tym jego główne cechy i zastosowania, zaoferujemy Ci pełny przegląd Przedkolcopłetwe. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i wiedzy, która z pewnością pozwoli Ci spojrzeć na ten temat z nowej perspektywy. Czytaj dalej i zanurz się w ekscytującym wszechświecie Przedkolcopłetwe!

Przedkolcopłetwe
Protacanthopterygii[1]
Ilustracja
Dalia (Dallia pectoralis)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Nadrząd

przedkolcopłetwe

Przedkolcopłetwe[2], czołopłetwe[3] (Protacanthopterygii) – nadrząd ryb promieniopłetwych z infragromady doskonałokostnych (Teleostei). Wśród taksonomów nie ma zgody w kwestii rzędów zaliczanych do przedkolcopłetwych. Na przestrzeni ostatnich 30 lat zaproponowano co najmniej 9 różnych hipotez filogenezy opartej na morfologii tej grupy ryb. Ogólnie akceptowane są dwa:

Część badaczy zalicza również:

a w ostatnim wydaniu Fishes of the World Nelson wyróżnił dodatkowo rząd:

obejmując nim kilka rodzin dotychczas zaliczanych do stynkokształtnych (Osmeriformes). Badania genetyczne zdają się potwierdzać wyróżnianie wszystkich czterech wyżej wymienionych rzędów[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Protacanthopterygii, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ryby : encyklopedia zwierząt. Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk i Leszek Myszkowski (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007. ISBN 978-83-01-15140-9.
  3. Uproszczony układ systematyczny ryb Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  4. NB Ishiguro, M Miya, M Nishida. Basal euteleostean relationships: a mitogenomic perspective on the phylogenetic reality of the "Protacanthopterygii".. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 27 (3), s. 476-88, czerwiec 2003. PMID: 12742752.