Prowincja Izu

W tym artykule zostanie omówione znaczenie Prowincja Izu w dzisiejszym społeczeństwie. Prowincja Izu stał się istotnym tematem w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Jego wpływ rozciąga się na cały świat, wywołując debaty i refleksje na temat jego wpływu na nasze życie. Dzięki szczegółowej analizie zostaną zbadane różne perspektywy i podejścia do Prowincja Izu w celu zrozumienia jego prawdziwej natury i znaczenia w bieżącym kontekście. Ponadto zbadane zostaną implikacje i konsekwencje Prowincja Izu we współczesnym świecie, zapewniając w ten sposób pełny przegląd jego istotności i znaczenia.

Na czerwono oznaczona Prowincja Izu
Na czerwono oznaczona Prowincja Izu

Prowincja Izu (jap. 伊豆国 Izu-no-kuni) – historyczna prowincja w Japonii, położona na półwyspie Izu, obecnie stanowi część prefektury Shizuoka[1]. Do prowincji należały również wyspy Izu, które obecnie należą administracyjnie do Tokio.

Prowincja Izu graniczyła z prowincjami: Suruga i Sagami. Przed rokiem 680 Izu należała do prowincji Suruga, a następnie do okresu Edo była odrębną prowincją złożoną z trzech dystryktów: Tagata, Kamo i Naka. W okresie Edo czwartym dystryktem został Kimisawa.

Pierwszym (Ichinomiya) chramem w prowincji Izu był chram Mishima. Drugim Ninomiya Hachimangu i trzecim Asama.

Prowincja Izu była głównym miejscem akcji powieści Jamesa Clavella pt. Shōgun: A Novel of Japan z 1975 roku i opartego na niej serialu TV z 1980 roku pt.: „Szogun”, (tyt. ang. „Shōgun”).

Przypisy

  1. Andrew Nathaniel Nelson: Japanese-English Character Dictionary. Tokyo: Charles E. Tuttle Co., Inc., 1978, s. 1022. ISBN 0-8048-0408-7.