Programowalna pamięć tylko do odczytu

W tym artykule szczegółowo zgłębimy i przeanalizujemy temat Programowalna pamięć tylko do odczytu, który od lat jest przedmiotem zainteresowań i badań. Programowalna pamięć tylko do odczytu to temat, który wywołał debatę w różnych obszarach i dziedzinach, od nauki po politykę, w tym kulturę i ogólnie społeczeństwo. Przez dziesięciolecia Programowalna pamięć tylko do odczytu ewoluował i przyjął nowe wymiary, co wzbudziło ciągłe zainteresowanie zrozumieniem jego implikacji i konsekwencji. W tym sensie kluczowe jest krytyczne zbadanie różnych perspektyw i podejść związanych z Programowalna pamięć tylko do odczytu, aby pogłębić nasze zrozumienie i wywołać konstruktywną debatę na ten temat.

PROM (ang. Programmable ROM) – pamięć komputerowa jednokrotnego zapisu, zbudowana w postaci układu scalonego.

Programowanie pamięci PROM polega na podaniu między linię bitu, a linię słowa napięcia od kilkunastu do kilkudziesięciu woltów, które przepala element łączący linię bitu i linię słowa. Opornik przepala się na przerwę, a tranzystory na zwarcie. Pamięci z matrycą oporową mają wpisane jedynki, a przy programowaniu wpisujemy 0. Pamięci z matrycą tranzystorową mają najczęściej wpisane 0, a przy programowaniu wpisujemy 1.

Proces programowania nie następuje w momencie produkcji. Można ją zaprogramować samodzielnie po kupieniu.

Przykładem takiej pamięci, wykonanej w technice TTL, jest układ scalony DM74S288 (produkcji National Semiconductor) o pojemności 256b i organizacji 32 × 8b.

W pamięć PROM jest wyposażany również szereg mikroprocesorów jednoukładowych np. PIC z literą C. Układ jest programowalny w trakcie lub tuż po montażu i w pełni funkcjonalny dla odpowiednika z pamięcią Flash, ale znacząco tańszy w skali produkcji. W urządzeniach z pamięcią PROM nie można aktualizować oprogramowania.