Proces Krolla

Obecnie Proces Krolla jest powracającym tematem we współczesnym społeczeństwie. Od polityki po technologię, kulturę i edukację, Proces Krolla wywołał wiele debat i zainteresowania na całym świecie. Wraz ze wzrostem znaczenia tego tematu niezwykle istotne jest zrozumienie jego wpływu na nasze codzienne życie i przyszłość. W tym artykule dokładnie zbadamy najważniejsze aspekty Proces Krolla, analizując jego różne perspektywy i omawiając jego znaczenie w bieżącym kontekście. Bez wątpienia Proces Krolla to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, a jego wpływ w nadchodzących latach będzie nadal rósł.

Proces Krollapirometalurgiczny proces otrzymywania metalicznego tytanu. Został wstępnie opracowany przez Williama Krolla w 1940 roku w Luksemburgu. Po przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych, Kroll rozwinął proces w 1945 roku o ekstrakcję cyrkonu. Proces Krolla zastąpił w przemyśle proces Huntera – obecnie prawie cały tytan jest otrzymywany w procesie Krolla[1].

Proces

Oczyszczony rutyl (lub ilmenit) z rudy jest redukowany naftą oraz koksem w reaktorze fluidyzacyjnym w temperaturze 1000 °C. Następnie mieszany jest z gazowym chlorem – powstaje chlorek tytanu(IV) (TiCl
4
) oraz inne chlorki (zanieczyszczenia), które są usuwane przez destylację frakcyjną. Potem, w retorcie ze stali nierdzewnej TiCl
4
redukuje się magnezem (stosuje się 15–20% nadmiar reduktora). Reakcja przebiega następująco w temperaturze 800–850 °C[2]:

2Mg
(c)
+ TiCl
4

(g)
2MgCl
2

(c)
+ Ti
(s)

Problem stanowi uboczna reakcja redukcji tetrachlorku tytanu do jego niższych chlorków TiCl
2
i TiCl
3
. Chlorek magnezu (MgCl
2
) można ponownie zredukować do czystego magnezu. Otrzymana w procesie metaliczna gąbka tytanu może być oczyszczana przez ługowanie lub destylowana w próżni. Gąbka jest poddawana obróbce mechanicznej, a potem stapiana w próżniowym piecu łukowym. Odlane sztabki tytanowe krystalizują w próżni aby nie dopuścić do utlenienia. Otrzymany tytan jest około sześć razy droższy niż stal nierdzewna.

Przypisy

  1. Egon Wiberg, Inorganic Chemistry, Nils Wiberg (red.), Arnold Frederick Holleman (red.), San Diego: Academic Press, 2001, ISBN 0-12-352651-5, OCLC 48056955 (ang.).
  2. Handbook of Extractive Metallurgy, Fathi Habashi (red.), Weinham: Wiley-VCH, 1997, OCLC 1184141499 (ang.).