Priophorus morio

W dzisiejszym świecie Priophorus morio to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych sferach społeczeństwa. Wraz ze wzrostem znaczenia Priophorus morio w życiu codziennym, konieczne jest zrozumienie jego implikacji i konsekwencji, aby skutecznie sobie z nim poradzić. W tym artykule zbadamy różne aspekty Priophorus morio, analizując jego wpływ w różnych obszarach i oferując perspektywy, które przyczyniają się do wzbogacania wiedzy na ten temat. Od samego początku do dzisiejszej ewolucji Priophorus morio pozostaje istotnym tematem, który zasługuje na naszą uwagę i refleksję.

Priophorus morio
(Lepeletier, 1823)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Rodzina

pilarzowate

Rodzaj

Priophorus

Gatunek

Priophorus morio

Priophorus moriogatunek błonkówki z rodziny pilarzowatych.

Budowa ciała

Gąsienice osiągają ok. 12 mm długości. Ubarwienie ciała białawe, przeźroczyste, z czarnym grzbietem i licznymi białawymi włoskami wyrastającymi z jasnych brodawek. Głowa czarna, połyskująca.

Imago osiągają 5 - 7 mm. Ubarwienie ciała czarne z jaśniejszymi nogami[1].

Biologia i ekologia

Gatunek związany z głównie z gatunkami z rodzaju jeżyna, lecz spotykany również na jarzębie pospolitym.

Rocznie występują dwa lub więcej pokoleń. Larwy żerują począwszy od końca maja bądź początku czerwca na rozwiniętych liśicach[1].

Znaczenie dla człowieka

Uznawany za szkodnika, choć nie przyczynia się do większych szkód[1].

Przypisy

  1. a b c David F. Alford: Pests of Ornamental Trees, Shrubs and Flowers: A Colour Handbook. Helsinki: Taylor & Francis Group, LLC, 2012. ISBN 978-1-84076-628-8. . (ang.).