Premier League

W tym artykule temat Premier League zostanie omówiony z różnych perspektyw, w celu przeanalizowania jego znaczenia i przydatności dzisiaj. Zbadamy różne implikacje, jakie Premier League ma dla naszego społeczeństwa, a także jego wpływ na codzienne życie ludzi. Ponadto zaprezentowane zostaną różne punkty widzenia ekspertów i specjalistów w tej dziedzinie, aby wzbogacić debatę i zaoferować pełniejszą i obiektywniejszą wizję Premier League. Podobnie zostaną zbadane konkretne przykłady w celu zilustrowania wpływu Premier League w różnych obszarach i zaproponowane zostaną możliwe rozwiązania lub zalecenia, aby odpowiednio sprostać wyzwaniom, jakie obecnie stwarza Premier League. Ostatecznie ten artykuł ma na celu pogłębienie wiedzy na temat Premier League i zachęcenie do konstruktywnej debaty na temat jego znaczenia i konsekwencji dla naszego społeczeństwa.

Premier League
English Premier League
ilustracja
2024/2025
Państwo

 Anglia
 Walia

Oficjalny skrót

EPL, PL

Dyscyplina

piłka nożna

Data założenia

20 lutego 1992

Poprzednia nazwa

Premiership (1993–2007)

Nowa nazwa

Premier League

Rozgrywki
Liczba drużyn

20

Niższy poziom ligowy

EFL Championship

Puchary

Puchar Anglii
Puchar Ligi Angielskiej

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Manchester United

Obecny zwycięzca

Manchester City (2023/2024)

Najwięcej zwycięstw

Manchester United (13)

Strona internetowa

Premier League – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Anglii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona 20 lutego 1992 i od tego momentu zarządzana przez FA Premier League. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon od sierpnia do maja), systemem kołowym i przeznaczone są dla 20 najlepszych angielskich i walijskich klubów piłkarskich. Ich zwycięzca zostaje mistrzem Anglii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do EFL Championship.

Liga została założona 20 lutego 1992 jako FA Premier League, gdy kluby Football League First Division zdecydowały się uniezależnić od The Football League i Football Association. Od tego czasu Premier League jest najchętniej oglądaną ligą sportową na świecie. Są to także najbardziej dochodowe rozgrywki piłkarskie. W sezonie 2007/2008 obroty klubów wyniosły 1,93 miliardów funtów (3,15 miliardów dolarów).

Od czasu założenia w rozgrywkach Premier League brało udział 51 drużyn.

Historia

Tło

Pomimo znaczących europejskich sukcesów angielskiej piłki nożnej w latach 70. i początku lat 80. XX wieku, po 1985 r. nastąpił poważny kryzys tamtejszego futbolu. Niedoinwestowane od dłuższego czasu stadiony popadały w ruinę a stałym elementem większości meczów było chuligaństwo. Spowodowało to spadek zainteresowania wszystkimi krajowymi rozgrywkami, a tym samym ich znaczenia dla mediów oraz sponsorów. Dodatkowo, na skutek zamieszek na Heysel, w 1985 r. angielskie klubu dostały 5-letni zakaz gry w europejskich pucharach. Football League First Division, będąca w tym czasie najwyższym szczeblem ligowym w Anglii, znacznie odstawała od czołowych rozgrywek "starego kontynentu", jak Serie A, czy Primera División, zarówno pod względem meczowej frekwencji, jak i przychodów klubów. Z tego powodu kilku czołowych angielskich zawodników przeniosło się do drużyn włoskich oraz hiszpańskich. Nadspodziewanie dobry występ reprezentacji Anglii podczas Mistrzostw Świata 1990 (dojście do półfinału) spowodował ponowny wzrost popularności piłki nożnej w tym kraju. W tym samym roku UEFA zniosła wykluczenie angielskich zespołów z europejskich pucharów. W 1991 r. Manchester United zdobył Puchar Zdobywców Pucharów. Po tragedii na Hillsborough wydano Raport Taylora, który zapoczątkował przebudowę i modernizację obiektów sportowych w Wielkiej Brytanii.

Największe angielskie kluby zaczęły przekształcać się w przedsięwzięcia biznesowe, stosując komercyjne zasady działania w celu maksymalizacji zysków. Liderami tej transformacji stali się Martin Edwards z Manchesteru United, Irving Scholar z Tottenhamu Hotspur i David Dein z Arsenalu. Najlepsze kluby starały się zwiększyć swoją władzę i dochody groźbą oderwania się od Football League. Istotne znaczenie zacząły mieć pieniądze z tytułu praw telewizyjnych. Za dwuletnią umowę podpisaną w 1986 r. Football League otrzymało 6,3 milionów funtów z czego kluby otrzymały do podziału połowę. Negocjacje w 1988 r. były prowadzone pod groźbą odejścia dziesięciu klubów i utworzenia „superligi”, ale ostatecznie przekonano je do pozostania – kwota nowego, czteroletniego kontraktu wyniosła 44 miliony funtów, a kluby uzyskały aż 75% z niej. W 1988 r. pierwszy raz spróbowano oddzielić First Division od Football League, jednak się to nie powiodło. Na początku lat 90. duże kluby ponownie rozważały odejście, bowiem musiały sfinansować koszty modernizacji swoich stadionów zgodnie z wytycznymi Raportu Taylora.

Założenie

Na końcu sezonu 1990/1991 dyskusji została poddana także kwestia przyciągnięcia większej ilości pieniędzy do piłki nożnej przez stworzenie nowej ligi. 17 lipca 1991 kluby z First Division podpisały umowę, w której znajdowały się szczegóły założenia FA Premier League. Nowe rozgrywki miały być komercyjnie niezależne od The Football Association oraz Football League, przez co FA Premier League mogła zawierać własne umowy o prawa telewizyjne oraz sponsorskie. Większy dochód pozwoliłby angielskim zespołom konkurować z klubami z całej Europy.

20 lutego 1992 kluby First Division zrezygnowały z gry w Football League i 27 maja 1992 FA Premier League została spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tego czasu w skład Football League wchodzą trzy ligi, zaś wcześniej przez 104 lata w jej skład wchodziły cztery szczeble rozgrywek. Nie było natomiast zmiany w formacie rozgrywek, w Premier League grała taka sama liczba klubów jak w First Division. Obowiązywał także system spadku i awansu pomiędzy najwyższą ligą a drugim szczeblem rozgrywek, który zmienił nazwę na First Division; trzecia liga nazywała się natomiast Second Division.

Po założeniu

Debiut nowych rozgrywek miał miejsce w sezonie 1992/1993, a wystąpiły w nim 22 drużyny: Arsenal, Aston Villa, Blackburn Rovers, Chelsea, Coventry City, Crystal Palace, Everton, Ipswich Town, Leeds United, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Middlesbrough, Norwich City, Nottingham Forest, Oldham Athletic, Queens Park Rangers, Sheffield United, Sheffield Wednesday, Southampton, Tottenham Hotspur oraz Wimbledon. Pierwszą bramkę zdobył Brian Deane dla Sheffield United, w wygranym 2:1 spotkaniu z Manchesterem United. W 1995 r. na skutek namowy FIFA liczba zespołów w rozgrywkach została zmniejszona do 20. Wówczas cztery zespoły spadły z ligi, zaś na ich miejsce powróciły dwa inne. 8 czerwca 2006 FIFA złożyła wniosek o zmniejszenie przez wszystkie najlepsze ligi europejskie liczby drużyn do 18, jednak Premier League sprzeciwiła się temu. W sezonie 2007/2008 grało 20 klubów. W 2007 r. zmieniła się także nazwa rozgrywek z FA Premier League na Premier League.

Struktura

Premier League jest kierowana przez korporację, podzieloną pomiędzy dwadzieścia klubów. Każdy klub posiada pewną część udziałów oraz swój głos we wszystkich aspektach działania spółki, takich jak kontrakty czy zmiany zasad. Kluby wybierają prezesów i grupę dyrektorów, którzy zajmują się codziennymi sprawami korporacji. Football Association, piłkarska federacja angielska, nie ingeruje w codzienne działanie spółki, jednak jest jednym z udziałowców i posiada prawo weta.

Sponsoring

Premier League miała sponsora tytularnego w latach 1993–2016:

  • 1993–2001: Carling (FA Carling Premiership)
  • 2001–2004: Barclaycard (Barclaycard Premiership)
  • 2004–2007: Barclays (Barclays Premiership)
  • 2007–2016: Barclays Premier League

Format rozgrywek

W Premier League swoje mecze rozgrywa dwadzieścia zespołów. Podczas sezonu (który trwa od sierpnia do maja) każda para drużyn gra ze sobą dwukrotnie, raz na stadionie jednego z nich, a raz na stadionie drugiego – daje to 38 meczów dla każdego zespołu i 380 meczów w całym sezonie. W soboty większość meczów rozgrywanych jest o godzinie 16:00 czasu CET. Są to mecze nietransmitowane w brytyjskiej telewizji. Czasem mecze sobotnie są rozgrywane o 13:30 i 18:30 ze względu na relację telewizyjną. Podobnie jest z meczami niedzielnymi o 14:30 lub 17:00 czasu CET, czasami są też mecze o godzinie 16:00 kiedy angielska drużyna grała wcześniej w czwartek w europejskich pucharach. Natomiast czasem jeden pojedynek kolejki odbywa się w poniedziałek o 21:00 czasu CET również ze względów telewizyjnych. Od sezonu 2016/2017 zdarza się, że mecz inaugurujący weekendową kolejkę jest rozgrywany już w piątek o 21:00 czasu CET. Zwycięska drużyna otrzymuje trzy punkty, za remis dostaje się jeden, natomiast drużyna pokonana nie dostaje żadnego punktu. Kluby są klasyfikowane w tabeli po liczbie punktów, następnie po różnicy goli (bramek zdobytych i straconych). Na końcu sezonu klub, który zgromadził najwięcej punktów, zostaje mistrzem ligi.

Skład ligi w sezonie 2024/2025

Uczestnicy poprzedniej edycji
MNC Manchester City złoto Manchester 1
ARS Arsenal Londyn 2
LFC Liverpool Liverpool 3
AST Aston Villa Birmingham 4
TOT Tottenham Hotspur Londyn 5
CHE Chelsea Londyn 6
NEW Newcastle United Newcastle upon Tyne 7
MNU Manchester United złoto Manchester 8
WHU West Ham United Londyn 9
CRY Crystal Palace Londyn 10
B&H Brighton & Hove Albion Brighton 11
BOU Bournemouth Bournemouth 12
FUL Fulham Londyn 13
WOL Wolverhampton Wanderers Wolverhampton 14
EVE Everton Liverpool 15
BRE Brentford Londyn 16
NTF Nottingham Forest West Bridgford 17
 Spadek z Premier League 2023/24
LUT Luton Town Luton 18
BUR Burnley Burnley 19
SHU Sheffield United Sheffield 20
 Awans z EFL Championship 2022/23
LEI Leicester City Leicester 1
IPS Ipswich Town Ipswich 2
po barażach
SOT Southampton Southampton 4

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – siedziba klubu,
  • kolumna czwarta – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Lista sezonów

Sezon K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
Premier League
1992/1993     1 Manchester United Aston Villa Norwich City 22 Anglia Teddy Sheringham (Nottingham Forest/Tottenham) 22 kluby
1993/1994     2 Manchester United Blackburn Rovers Newcastle United 34 Anglia Andrew Cole (Newcastle United) 22 kluby
1994/1995     1 Blackburn Rovers Manchester United Nottingham Forest 34 Anglia Alan Shearer (Blackburn Rovers) 22 kluby
1995/1996     3 Manchester United Newcastle United Liverpool 31 Anglia Alan Shearer (Blackburn Rovers) 20 klubów
1996/1997     4 Manchester United Newcastle United Arsenal 25 Anglia Alan Shearer (Newcastle United) 20 klubów
1997/1998     1 Arsenal Manchester United Liverpool 18 Anglia Chris Sutton (Blackburn Rovers),
Anglia Dion Dublin (Coventry City),
Anglia Michael Owen (Liverpool)
20 klubów
1998/1999     5 Manchester United Arsenal Chelsea 18 Holandia Jimmy Floyd Hasselbaink (Leeds United),
Anglia Michael Owen (Liverpool),
Trynidad i Tobago Dwight Yorke (Manchester United)
20 klubów
1999/2000     6 Manchester United Arsenal Leeds United 30 Anglia Kevin Phillips (Sunderland) 20 klubów
2000/2001     7 Manchester United Arsenal Liverpool 23 Holandia Jimmy Floyd Hasselbaink (Chelsea) 20 klubów
2001/2002     2 Arsenal Liverpool Manchester United 24 Francja Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2002/2003     8 Manchester United Arsenal Newcastle United 25 Holandia Ruud van Nistelrooy (Manchester United) 20 klubów
2003/2004     3 Arsenal Chelsea Manchester United 30 Francja Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2004/2005     1 Chelsea Arsenal Manchester United 25 Francja Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2005/2006     2 Chelsea Manchester United Liverpool 27 Francja Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2006/2007     9 Manchester United Chelsea Liverpool 20 Wybrzeże Kości Słoniowej Didier Drogba (Chelsea) 20 klubów
2007/2008     10 Manchester United Chelsea Arsenal 31 Portugalia Cristiano Ronaldo (Manchester United) 20 klubów
2008/2009     11 Manchester United Liverpool Chelsea 19 Francja Nicolas Anelka (Chelsea) 20 klubów
2009/2010     3 Chelsea Manchester United Arsenal 29 Wybrzeże Kości Słoniowej Didier Drogba (Chelsea) 20 klubów
2010/2011     12 Manchester United Chelsea Manchester City 20 Bułgaria Dimityr Berbatow (Manchester United),
Argentyna Carlos Tévez (Manchester City)
20 klubów
2011/2012     1 Manchester City Manchester United Arsenal 30 Holandia Robin van Persie (Arsenal) 20 klubów
2012/2013     13 Manchester United Manchester City Chelsea 26 Holandia Robin van Persie (Manchester United) 20 klubów
2013/2014     2 Manchester City Liverpool Chelsea 31 Urugwaj Luis Suárez (Liverpool) 20 klubów
2014/2015     4 Chelsea Manchester City Arsenal 26 Argentyna Sergio Agüero (Manchester City) 20 klubów
2015/2016     1 Leicester City Arsenal Tottenham Hotspur 25 Anglia Harry Kane (Tottenham Hotspur) 20 klubów
2016/2017     5 Chelsea Tottenham Hotspur Manchester City 29 Anglia Harry Kane (Tottenham Hotspur) 20 klubów
2017/2018     3 Manchester City Manchester United Tottenham Hotspur 32 Egipt Mohamed Salah (Liverpool) 20 klubów
2018/2019     4 Manchester City Liverpool Chelsea 22 Egipt Mohamed Salah (Liverpool),
Senegal Sadio Mané (Liverpool),
Gabon Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal)
20 klubów
2019/2020     1 Liverpool Manchester City Manchester United 23 Anglia Jamie Vardy (Leicester City) 20 klubów
2020/2021     5 Manchester City Manchester United Liverpool 23 Anglia Harry Kane (Tottenham Hotspur) 20 klubów
2021/2022     6 Manchester City Liverpool Chelsea 23 Egipt Mohamed Salah (Liverpool),
Korea Południowa Son Heung-Min (Tottenham Hotspur)
20 klubów
2022/2023     7 Manchester City Arsenal Manchester United 36 Norwegia Erling Haaland (Manchester City) 20 klubów
2023/2024     8 Manchester City Arsenal Liverpool 27 Norwegia Erling Haaland (Manchester City) 20 klubów

Statystyki

Podium Premier League (od sezonu 1992/93)

W dotychczasowej historii Premier League na podium oficjalnie stawało w sumie 13 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Manchester United, który zdobył 13 tytułów mistrzowskich.

Lp. Klub Miejsca na podium Zwycięskie sezony
1. Manchester United 13 7 5 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/00, 2000/01, 2002/03, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13
2. Manchester City 8 3 2 2011/12, 2013/14, 2017/18, 2018/19, 2020/21, 2021/22, 2022/23, 2023/24
3. Chelsea F.C. 5 4 6 2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15, 2016/17
4. Arsenal F.C. 3 8 5 1997/98, 2001/02, 2003/04
5. Liverpool F.C. 1 5 7 2019/20
6. Blackburn Rovers 1 1 0 1994/95
7. Leicester City 1 0 0 2015/16
8. Newcastle United 0 2 2
9. Tottenham Hotspur 0 1 2
10. Aston Villa 0 1 0
11. Leeds United 0 0 1
Norwich City F.C. 0 0 1
Nottingham Forest F.C. 0 0 1
Suma 31 31 31

500+ występów

Stan na 4 lutego 2024

Źródło: Strona Premier League.

Lp. Gracz Kluby Mecze Lata gry
1 Anglia Gareth Barry Aston Villa (365), Manchester City (132), Everton (131) i West Bromwich Albion (25) 653 1998-2018
2 Anglia James Milner Leeds United (48), Newcastle United (94), Aston Villa (100), Manchester City (147) Liverpool (230) i Brighton & Hove Albion (15) 634 2002-
3 Walia Ryan Giggs Manchester United 632 1992-2014
4 Anglia Frank Lampard West Ham United (148), Chelsea (429) i Manchester City (32) 609 1996-2015
5 Anglia David James Liverpool (214), Aston Villa (67), West Ham United (64), Manchester City (93) i Portsmouth (134) 573 1992-2010
6 Walia Gary Speed Leeds United (143), Everton (58), Newcastle United (213) i Bolton Wanderers (121) 535 1992-2008
7 Anglia Emile Heskey Leicester City (124), Liverpool (150), Birmingham City (68), Wigan Athletic (82) i Aston Villa (92) 516 1995-2012
8 Australia Mark Schwarzer Middlesbrough (332), Fulham (172), Chelsea (4) i Leicester City (6) 514 1997-2015
9 Anglia Jamie Carragher Liverpool 508 1997-2013
10 Anglia Phil Neville Manchester United (263) i Everton (242) 505 1995-2013
11 Anglia Rio Ferdinand West Ham United (127), Leeds United (54), Manchester United (312) i Queens Park Rangers (11) 504 1996-2015
Anglia Steven Gerrard Liverpool 504 1998-2015
13 Anglia Sol Campbell Tottenham Hotspur (255), Arsenal (135), Portsmouth (95) i Newcastle United (7) 503 1992-2011
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

100+ bramek w Premier League

Stan na 23 sierpnia 2024

Źródło: Strona Premier League

100 goli w Premier League
Lp Gracz Kluby Gole
1 Anglia Alan Shearer Blackburn Rovers (112), Newcastle United (148) 260
2 Anglia Harry Kane Tottenham Hotspur 213
3 Anglia Wayne Rooney Everton (25) i Manchester United (183) 208
4 Anglia Andrew Cole Newcastle United (43), Manchester United (93), Blackburn Rovers (27), Fulham (12), Manchester City (9), Portsmouth (3) 187
5 Argentyna Sergio Agüero Manchester City 184
6 Anglia Frank Lampard West Ham United (24), Chelsea (147), Manchester City (6) 177
7 Francja Thierry Henry Arsenal 175
8 Anglia Robbie Fowler Liverpool (128), Leeds United (14), Manchester City (21) 163
9 Anglia Jermain Defoe West Ham United (18), Portsmouth (15), Tottenham Hotspur (91), Sunderland (34), Bournemouth (4) 162
10 Egipt Mohamed Salah Liverpool 158
11 Anglia Michael Owen Liverpool (118), Newcastle United (26), Manchester United (5), Stoke City (1) 150
12 Anglia Les Ferdinand Q.P.R. (60), Newcastle United (41), Tottenham Hotspur (33), West Ham United (2), Leicester City (12), Bolton Wanderers (1) 149
13 Anglia Teddy Sheringham Tottenham Hotspur (98), Manchester United (31), Portsmouth (9), West Ham United (8) 146
14 Holandia Robin van Persie Arsenal (96), Manchester United (48) 144
15 Anglia Jamie Vardy Leicester City 137
16 Holandia Jimmy Floyd Hasselbaink Leeds United (34), Chelsea (69), Middlesbrough (22) i Charlton Athletic (2) 127
17 Irlandia Robbie Keane Coventry City (12), Leeds United (13), Tottenham Hotspur (91), Liverpool (5), West Ham United (2), Aston Villa (3) 126
18 Francja Nicolas Anelka Arsenal (23), Liverpool (4), Manchester City (37), Bolton Wanderers (21), Chelsea (38), West Bromwich Albion (2) 125
19 Trynidad i Tobago Dwight Yorke Aston Villa (60), Manchester United (48), Blackburn Rovers (12), Birmingham City (2), Sunderland (1) 123
Anglia Raheem Sterling Liverpool (18), Manchester City (91), Chelsea (14) 123
21 Belgia Romelu Lukaku West Bromwich Albion (17), Everton (68), Manchester United (28) i Chelsea (8) 121
22 Anglia Steven Gerrard Liverpool 120
Korea Południowa Son Heung-Min Tottenham Hotspur 120
24 Anglia Ian Wright Arsenal (104), West Ham United (9) 113
25 Anglia Dion Dublin Manchester United (2), Coventry (61), Aston Villa (48) 111
Senegal Sadio Mané Southampton (21), Liverpool (89) 111
27 Anglia Emile Heskey Leicester City (33), Liverpool (39), Birmingham City (14), Wigan Athletic (15), Aston Villa (9) 110
28 Walia Ryan Giggs Manchester United 109
29 Anglia Peter Crouch Aston Villa (6), Southampton (12), Liverpool (22), Portsmouth (11), Tottenham Hotspur (12), Stoke City (45) 108
30 Anglia Paul Scholes Manchester United 107
31 Anglia Darren Bent Ipswich Town (1), Charlton Athletic (31), Tottenham Hotspur (18), Sunderland (32), Aston Villa (21), Fulham (3) 106
32 Wybrzeże Kości Słoniowej Didier Drogba Chelsea 104
33 Portugalia Cristiano Ronaldo Manchester United 103
34 Anglia Matthew Le Tissier Southampton 100
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

Najwięcej asyst

Stan na 19 maja 2024

Źródło: Strona Premier League

Lp Gracz Kluby Asysty
1 Walia Ryan Giggs Manchester United 162
2 Belgia Kevin De Bruyne Chelsea (1), Manchester City (111) 112
3 Hiszpania Cesc Fàbregas Arsenal (70), Chelsea (41) 111
4 Anglia Wayne Rooney Everton (12), Manchester United (91) 103
5 Anglia Frank Lampard West Ham United (8), Chelsea (93), Manchester City (1) 102
6 Holandia Dennis Bergkamp Arsenal 94
7 Hiszpania David Silva Manchester City 93
8 Anglia Steven Gerrard Liverpool 92
9 Anglia James Milner Newcastle United (8), Aston Villa (28), Manchester City (25), Liverpool (26), Brighton (2) 89
10 Anglia David Beckham Manchester United 80
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

Bramkarze ze 100+ czystymi kontami

Stan na 19 sierpnia 2024

Źródło: Strona Premier League

Lp Gracz Kluby Czyste konta
1 Czechy Petr Čech Chelsea (162), Arsenal (40) 202
2 Anglia David James Liverpool (72), Aston Villa (20), West Ham United (18), Manchester City (20), Portsmouth (39), 169
3 Australia Mark Schwarzer Middlesbrough (93), Fulham (56), Chelsea (2), Leicester City (1) 152
4 Hiszpania David de Gea Manchester United 147
5 Anglia David Seaman Arsenal (138), Manchester City (3) 141
6 Anglia Nigel Martyn Crystal Palace (25), Leeds United (82), Everton (30) 137
7 Hiszpania Pepe Reina Liverpool (134), Aston Villa (2) 136
8 Holandia Edwin van der Sar Fulham (42), Manchester United (90) 132
Stany Zjednoczone Tim Howard Manchester United (16), Everton (116) 132
Stany Zjednoczone Brad Friedel Liverpool (6), Blackburn Rovers (77), Aston Villa (35), Tottenham Hotspur (14), 132
11 Dania Peter Schmeichel Manchester United (112), Aston Villa (7), Manchester City (9) 128
12 Anglia Joe Hart Manchester City (109), Birmingham City (10), West Ham United (4), Burnley (4) 127
Francja Hugo Lloris Tottenham Hotspur 127
14 Irlandia Shay Given Blackburn Rovers (1), Newcastle United (89), Manchester City (14), Aston Villa (9) 113
Brazylia Ederson Manchester City 113
16 Finlandia Jussi Jääskeläinen Bolton Wanderers (89), West Ham United (19), 108
17 Dania Thomas Sørensen Sunderland (35), Aston Villa (46), Stoke City (26) 107
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

Uczestnicy

W rozgrywkach Premier League, od sezonu 1992/1993 do sezonu 2024/2025, udział brało łącznie 51 zespołów, z czego 6 (Arsenal F.C., Chelsea F.C., Everton F.C., Liverpool F.C., Manchester United F.C. i Tottenham Hotspur F.C.) wystąpiło w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2024/2025.

Prawa telewizyjne w Polsce

W latach 1997–2022 prawa telewizyjne do Premier League w Polsce posiadał na wyłączność Canal+. Początkowo było to kilka meczów w kolejce. Z czasem nadawca zaczął pokazywać wszystkie spotkania rozgrywek. Transmisje meczów ligi angielskiej na żywo w Internecie udostępniane były przez platformy streamingowe Player i Canal+online. Po 25 latach pokazywania meczów Premier League w Polsce, telewizja Canal+ utraciła prawa na wyłączność do pokazywania rozgrywek. Od sezonu 2022/2023 do 2027/2028 transmisje z wszystkich meczów Premier League są dostępne za pośrednictwem platformy Viaplay. W lipcu 2022 kierownictwo Viaplay Polska i Canal+ Polska podpisały umowę o współpracy. Serwis streamingowy od jesieni 2022 roku jest dostępny dla klientów platformy Canal+ w Polsce, posiadających pakiet premium Canal+. Od sezonu 2022/2023 dwa wybrane spotkania każdej kolejki są transmitowane na kanałach Canal+ z komentarzem udostępnianym od Viaplay.

Zobacz też

Przypisy

  1. Campbell, Dennis: United (versus Liverpool) Nations. The Observer, 06.01.2002. . (ang.).
  2. Premier League revenues near £2bn. BBC News, 04.06.2009. . (ang.).
  3. 1985: English teams banned after Heysel. BBC Archive. . (ang.).
  4. a b c A History of The Premier League. Premier League. . . (ang.).
  5. The Taylor Report. Footballnetwork. . . (ang.).
  6. Crawford, Gary: Fact Sheet 8: British Football on Television. University of Leicester Centre for the Sociology of Sport. . (ang.).
  7. The History Of The Football League. Football League. . (ang.).
  8. Zakłady Premier League , www.betfan.pl (pol.).
  9. In the matter of an agreement between the Football Association Premier League Limited and the Football Association Limited and the Football League Limited and their respective member clubs. HM Courts Service, 2006. . . (ang.).
  10. Fifa wants 18-team Premier League. BBC Sport, 08.06.2006. . (ang.).
  11. Premier League and Barclays Announce Competition Name Change. Premier League, 14.05.2007. . . (ang.).
  12. Barclays secures Premier League Global title sponsorship. Barclays, 27 września 2006. . .
  13. Jak wyglądała Premier League w CANAL+? Zapraszamy na rozmowę z Twarowskim i Nahornym , Sportmarketing, 20 lipca 2022 (pol.).
  14. Premier League (Liga Angielska) mecze na żywo, transmisje online TV, live stream • Gdzie oglądać? , Mecze na żywo online, meczyki, sport live • Transmisje Online i TV | Mecze24.pl (pol.).
  15. Premier League mecze na żywo i transmisje online za darmo • Gdzie oglądać? , Piłkarski Świat.com (pol.).
  16. Canal+ pokaże najlepsze mecze Premier League i zaoferuje abonentom Viaplay , www.wirtualnemedia.pl (pol.).
  17. Viaplay startuje w CANAL+, zobaczysz transmisje meczów Premier League , www.telepolis.pl (pol.).
  18. Premier League. CANAL+ nabył prawa do meczów od Viaplay , Goal.pl, 15 lipca 2022 (pol.).

Bibliografia