Znaczenie Prekariat w dzisiejszym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Niezależnie od tego, czy jest to konkretna osoba, czy temat, Prekariat ma znaczący wpływ na nasze codzienne życie. W całej historii Prekariat był przedmiotem debat i dyskusji, wzbudzając emocje i napędzając zmiany. W tym artykule zbadamy rolę, jaką odgrywa Prekariat w naszym codziennym życiu, a także jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na kulturę po rolę w polityce i ekonomii, Prekariat zajmuje znaczące miejsce na scenie światowej. Wiedząc więcej o Prekariat, możemy lepiej zrozumieć otaczający nas świat i siły, które kształtują naszą rzeczywistość.
Prekariat (połączenie franc. précaire - niepewny, nietrwały oraz proletariat) – kategoria społeczna, charakterystyczna dla współczesnych rynków pracy, obejmująca osoby zatrudniane w ramach elastycznych form zatrudnienia.
Neologizm prekariat był używany już w latach 80. przez francuskich socjologów do opisu pracowników sezonowych bądź tymczasowych[1].
Szersze znaczenie tego pojęcia sformułował brytyjski ekonomista Guy Standing w wydanej 2011 r. książce The Precariat: The New Dangerous Class („Prekariat: Nowa niebezpieczna klasa”)[1]. Autor jest profesorem Uniwersytetu w Bath oraz założycielem, członkiem i prezesem Basic Income Earth Network[2]. Zwraca szczególną uwagę na aspekt socjoekonomiczny.
Charakteryzuje prekariat jako ludzi pozbawionych siedmiu gwarancji zatrudnienia:
Standing wyróżnia trzy aspekty, które charakteryzują prekariat[4]:
Prekariat ma według Standinga nie obejmować poszczególnych grup zawodowych, ale pewne części wszystkich grup, w zależności od poziomu dochodów, stabilności zatrudnienia, bezpieczeństwa socjalnego i istniejących ścieżek dalszego rozwoju[4].
Standing umieścił prekariat w dole hierarchii klas społecznych, za finansową elitą (tj. plutokracją), profesjonikami (z ang. proficians od professional + technicians), salariatem i proletariatem, a przed lumpenprekariatem. Sam Standing przyznał, że nie jest w stanie oszacować wiarygodnie liczebności tej klasy społecznej, istnieje według niego jedynie pewność co do szybkiego wzrostu jej liczebności[4].
Kwestia istnienia prekariatu jest obiektem sporu wśród ekonomistów, część z nich kwestionuje sensowność wyróżniania tej klasy społecznej[4].