Prawo Charles’a

Dziś chcemy zagłębić się w fascynujący świat Prawo Charles’a. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, entuzjastą technologii, czy po prostu osobą ciekawą nowych perspektyw, jesteśmy pewni, że ten artykuł zachwyci Cię od samego początku. Zanurz się z nami w podróż, która obejmie początki Prawo Charles’a aż do jego wpływu na współczesne społeczeństwo, odkrywając jego kulturowe, naukowe i emocjonalne implikacje. Dołącz do nas, gdy będziemy badać różne aspekty Prawo Charles’a, odkrywając jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym świecie.

Prawo Charles’a (Charles’a prawo objętości)[1]termodynamiczne równanie stanu gazu.

Treść prawa:

Ciśnienie gazu w stałej objętości zwiększa się o stały ułamek ciśnienia tego gazu zmierzonego w temperaturze 0 °C przy wzroście temperatury o 1 °C[1]:

lub

gdzie:

ciśnienie gazu,
– ciśnienie gazu w temperaturze 0 °C,
temperatura bezwzględna,
temperatura w skali Celsjusza.

Prawo to zostało sformułowane przez francuskiego fizyka Jacques’a Charles’a[2]. Podobne prawo dla objętości gazu jest efektem doświadczeń zapoczątkowanych przez Charles’a w 1787 r., sformułowane zostało prawidłowo w 1802 r. przez Josepha Gay-Lussaca i jest obecnie znane jako prawo Gay-Lussaca[1].

Prawo Charles’a było wykorzystane wraz z innymi prawami gazowymi do sformułowania najbardziej ogólnego równania stanu gazu doskonałego, zwanego równaniem Clapeyrona. Z równania Clapeyrona otrzymuje się od razu:

gdzie:

– ilość moli gazu (liczność),
objętość,
stała gazowa,
– koncentracja molowa gazu.

Prawo Charles’a jest spełniane w pełni jedynie przez gaz doskonały[1], natomiast przez gazy rzeczywiste jedynie w przybliżeniu. Dla dostatecznie niskich ciśnień jest spełniane nawet dla par cieczy.

Przypisy

  1. a b c d A Dictionary of Chemistry. John Daintith (red.). Oxford University Press, 2008, s. 114–115. ISBN 978-0-19-920463-2.
  2. Charles’a prawo, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .