Prędkość taktyczna

W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Prędkość taktyczna. Od początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Prędkość taktyczna był przedmiotem wielu studiów i badań. Na przestrzeni dziejów Prędkość taktyczna odgrywał fundamentalną rolę w różnych aspektach życia ludzkiego, od polityki po kulturę popularną. Ponadto zagłębimy się w różne perspektywy istniejące dla Prędkość taktyczna, analizując jego implikacje w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Bez wątpienia Prędkość taktyczna to temat o ogromnym znaczeniu, który zasługuje na dogłębne zbadanie, aby lepiej zrozumieć jego złożoność i wpływ na nasze codzienne życie.

Porównanie poziomu szumów niektórych typów okrętów radzieckich, rosyjskich oraz amerykańskich[1].

Prędkość taktyczna – maksymalna prędkość okrętu danego typu, przy której okręt ten zdolny jest do wykrycia okrętu przeciwnika, sam nie zostając wykryty.

Parametr ten ma szczególne znaczenie w charakterystyce okrętów podwodnych, w których wzrastający wraz z prędkością okrętu poziom szumów własnych w znaczący sposób utrudnia rozpoznanie otoczenia akustycznego jednostki. Dla prędkości taktycznej okrętu, krytyczne znaczenie ma poziom wyciszenia okrętu, zwłaszcza jego systemu napędowego. Nowoczesne jednostki podwodne o napędzie atomowym przeważnie charakteryzują się prędkościami taktycznymi rzędu 8 do 13 węzłów, jednak okręty IV generacji – przekraczającymi dwadzieścia węzłów.

Przypisy

  1. Norman Polmar: Cold War Submarines, The Design and Construction of U.S. and Soviet Submarines. K. J. More. Potomac Books, Inc, 2003. ISBN 1-57488-530-8.

Bibliografia

  • Norman Polmar: Cold War Submarines, The Design and Construction of U.S. and Soviet Submarines. K. J. More. Potomac Books, Inc, 2003. ISBN 1-57488-530-8.