Polyblastia

Motyw Polyblastia to taki, który przez lata przyciągał uwagę i ciekawość wielu osób. Jest to temat, który wywołał debatę, dyskusję i refleksję w różnych sferach społeczeństwa. Od pola akademickiego po dziedzinę popularną, Polyblastia był przedmiotem badań, analiz i eksploracji. W miarę postępu i ewolucji społeczeństwa zainteresowanie i znaczenie Polyblastia stale się zmieniają, rozszerzając się na nowe obszary i rodząc nowe pytania. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie i wpływ Polyblastia w różnych kontekstach, a także jego wpływ na nasze codzienne życie.

Komornica
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Eurotiomycetes

Rząd

brodawnicowce

Rodzina

brodawnicowate

Rodzaj

komornica

Nazwa systematyczna
Polyblastia A. Massal.
Ric. auton. lich. crost. (Verona): 147 (1852)
Typ nomenklatoryczny

Polyblastia cupularis A. Massal. 1852

Polyblastia A. Massal. (komornica) – rodzaj grzybów z rodziny brodawnicowatych (Verrucariaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do grupy porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Verrucariaceae, Verrucariales, Chaetothyriomycetidae, Eurotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonimy nazwy naukowej: Amphoroblastia Servít, Halospora (Zschacke) Tomas. & Cif., Holosporomyces Cif. & Tomas., Lithothelidium M. Choisy, Magnussoniolichen Tomas. & Cif., Magnussoniomyces Cif. & Tomas., Phillippiregis Cif. & Tomas., Polyblastia subgen. Halospora Zschacke, Polyblastidea (Zschacke) Tomas. & Cif., Polyblastiomyces Cif. & Tomas., Porphyriospora A. Massal., Raesaeneniolichen Tomas. & Cif., Raesaeneniomyces Cif. & Tomas., Sporodictyon A. Massal[3].

Nazwa polska według W. Fałtynowicza[2].

Gatunki występujące w Polsce

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[6]. Nazwy polskie według W. Fałtynowicza[2].

Przypisy

  1. a b Index Fungorum. . (ang.).
  2. a b c Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland. Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum. . (ang.).
  4. a b c d e f g h i j k l m n Takson niezweryfikowany
  5. Taksonu tego brak w Index Fungorum
  6. Index Fungorum (gatunki). . (ang.).