Polski Związek Karate Tradycyjnego

Obecnie Polski Związek Karate Tradycyjnego stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Ludzie coraz częściej starają się zrozumieć i zbadać różne aspekty i zastosowania Polski Związek Karate Tradycyjnego, czy to w sferze zawodowej, akademickiej, czy osobistej. Temat ten został umieszczony jako centralny punkt dyskusji i debaty w różnych obszarach, wywołując głębokie refleksje i analizy na temat jego wpływu i znaczenia we współczesnym życiu. Polski Związek Karate Tradycyjnego zapoczątkował dużą liczbę badań, projektów i produkcji kulturalnych, które miały na celu zrozumienie i zastosowanie jego koncepcji w innowacyjny i kreatywny sposób. W tym artykule zbadamy wiele wymiarów i perspektyw, jakie oferuje Polski Związek Karate Tradycyjnego, a także jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Polski Związek Karate Tradycyjnego
Państwo

 Polska

Siedziba

Łódź

Data założenia

24 marca 1997

Status

stowarzyszenie

Zasięg

Polska

Data rejestracji

24 marca 1997

brak współrzędnych
Strona internetowa

Polski Związek Karate Tradycyjnego (PZKT) – polska organizacja tworząca strukturę komisji karate tradycyjne WTKF (World Traditional Karate-Do Federation)[1]. Związek zrzesza obecnie ok. 200 klubów i sekcji działających na terenie całej Polski[2]. Szacuje się, że w Polsce karate tradycyjne uprawia ok. 30 000 osób. Głównym celem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego jest popularyzacja karate tradycyjnego, szerzenie wartości japońskiego budo i upowszechnianie wszystkich jego aspektów. Wartości płynące ze studiowania budo mają nieoceniony wpływ na edukację, wychowanie i zdrowie trenujących karate tradycyjne. PZKT wydaje licencje zawodnicze, trenerskie i sędziowskie. Związkowi podlega pięć komisji: metodyczno-szkoleniowa, sędziowska, medyczna, techniczna, ds. indywidualnych licencji członkowskich PZKT, etyki.

Karate w Polsce

Początki karate w Polsce przypadają na wczesne lata siedemdziesiąte, kiedy to grupki zapaleńców, głównie w środowiskach akademickich tworzą pierwsze sekcje. Karate tradycyjne jest sztuką samoobrony, która wyodrębniła się z uprawianego w Japonii budo (sztuka wojenna). Oryginalne japońskie karate, zwane dzisiaj karate tradycyjnym, nigdy nie rozróżniało stylów; w wyniku masowej mody na karate na świecie zaczęły pojawiać się liczne style i szkoły.

Zarządzaniem karate tradycyjnym na świecie zajmuje się WTKF (World Traditional Karate-Do Federation) z siedzibą w Genewie (Szwajcaria), a w Polsce PZKT (Polski Związek Karate Tradycyjnego).

Struktura organizacji

Władzami Związku są:

  1. Walne Zgromadzenie,
  2. Zarząd,
  3. Sądy Dyscyplinarne,
  4. Rzecznik Dyscyplinarny,
  5. Komisja Rewizyjna.

Zgodnie ze statutem[3], przepis § 21: Kadencja władz Związku trwa cztery lata.

Przypisy

  1. WTKF Members. World Traditional Karate-Do Federation. . (ang.).
  2. 40 lat karate tradycyjnego w Polsce. Polski Związek Karate Tradycyjnego. .
  3. Polski Związek Karate Tradycyjnego, Statut Polskiego Związku Karate Tradycyjnego .

Linki zewnętrzne