Polski Bank Inwestycyjny

Wygląd przypnij ukryj Polski Bank Inwestycyjny S.A.
Data założenia

1993 wydzielenie z NBP

Data likwidacji

1997 przejęcie przez Kredyt Bank

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Siedziba

Warszawa

Rodzaj banku

bank komercyjny

Polski Bank Inwestycyjny S.A. (PBI) – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, działający od 1993 roku do 1997, kiedy połączył się z Kredyt Bankiem, tworząc wspólnie Kredyt Bank PBI. Był ostatnim, dziesiątym, bankiem komercyjnym wydzielonym ze struktur Narodowego Banku Polskiego po 1989.

Historia

Budynek oddziału PBI w Białymstoku (2013)

Bank, jako dziesiąty i ostatni podmiot bankowy po 1989, został wydzielony z Narodowego Banku Polskiego w 1993, licencję na działalność otrzymał 30 marca tego roku. Do banku przeniesiono prowadzone wciąż w banku centralnym rachunki walutowe i rachunki bankowe osób fizycznych. Właścicielem 100% akcji był NBP, a pierwszym prezesem został Michał Machlejd. Podstawowym zadaniem banku było finansowanie przedsięwzięć prywatyzacyjnych, rozwojowi rynku kapitałowego oraz prywatnej przedsiębiorczości.

Od 1993 bank prowadził nie tylko rachunki przeniesione z NBP po jego wydzieleniu, ale także prowadził działania mające na celu skontaktowanie się z właścicielami tych rachunków (lub ich spadkobiercami) w celach formalnych. Do końca funkcjonowania banku nie udało się skontaktować skutecznie z osobami związanymi z ponad 11 tys. rachunków z saldem łącznie przekraczającym 4 mln zł.

W 1997 bank został zakupiony przez Kredyt Bank za 70 mln zł i został z nim połączony, tworząc wspólnie Kredyt Bank PBI. O zakup banku konkurowały też instytucje zagraniczne, GE Capital oraz Creditanstalt.

Przypisy

  1. List Jerzego Pruskiego do Artura Zawszy , 2 czerwca 2006 .
  2. Banki inwestycyjne w Polsce i na świecie. , Businessinsider, 18 lutego 2021   (pol.).
  3. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Koszalin: Zaczął się proces ośmiu bankowców oskarżonych o udzielanie "złych" kredytów , www.money.pl   (pol.).
  4. a b 4 mln zł czeka w NBP na właścicieli. Nikt się nie zgłasza , Forbes.pl   (pol.).
  5. a b NBP Annual Report 1997 , s. 57, 64 .
  6. Bankowiec na zsyłce? , Forbes.pl   (pol.).
  7. HenrykH. Juretko HenrykH., Polski Bank Inwestycyjny Spółka Akcyjna Oddział w Opolu w aspekcie reformy systemu bankowego w Polsce, „Annales Collegii Nobilium Opolienses”, 6, 2017, s. 299 .
  8. PBI dla Kredyt Banku - Archiwum Rzeczpospolitej , archiwum.rp.pl  .