Polenergia

Wygląd przypnij ukryj Polenergia
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

00-526 Warszawa
ul. Krucza 24/26

Data założenia

2000

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Michał Michalski

Przewodniczący rady nadzorczej

Dominika Kulczyk

Udziałowcy

Mansa Investments sp. z o.o.
BIF IV Europe Holdings Limited
Aviva OFE Aviva Santander
Nationale-Nederlanden OFE
Generali OFE

Nr KRS

0000026545

Giełda

GPW

ISIN

PLPLSEP00013

Symbol akcji

PEP (PEP)

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

90 887 094 zł

Położenie na mapie WarszawyMapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Polenergia”PolenergiaPolenergia
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Polenergia”PolenergiaPolenergia
Położenie na mapie województwa mazowieckiegoMapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Polenergia”PolenergiaPolenergia
Ziemia52°13′36,3″N 21°01′07,5″E/52,226750 21,018750
Strona internetowa

Polenergia S.A. – największa polska, prywatna grupa energetyczna składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i gazowych źródeł, dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Powstała w wyniku konsolidacji dwóch grup aktywów kontrolowanych przez Kulczyk Holding S.àr.l (dawniej Polenergia Holding S.àr.l) z siedzibą w Luksemburgu tj. Polish Energy Partners SA (skoncentrowanej na produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych) oraz Grupy Polenergia (skoncentrowanej na wytwarzaniu, dystrybucji, sprzedaży i obrocie energii elektrycznej, i świadectw pochodzenia oraz rozwoju nowych projektów z zakresu wytwarzania energii).

Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW.

W maju 2005 roku spółka Polish Energy Partners SA zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W wyniku konsolidacji Grupy Polenergia oraz Polish Energy Partners SA od 2014 roku akcje PEP SA są notowane jako Polenergia SA.

W marcu 2019 roku Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki indeksu sWIG80 w 2018 roku. Od 2021 roku akcje spółki wchodzą w skład indeksu mWIG40.

Działalność

Polenergia to polska spółka inwestująca w budowę farm wiatrowych. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w projektach związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej. Wśród lądowych elektrowni wiatrowych spółki znajdują się obiekty z całego kraju o łącznej mocy ponad 249 MW. Ponadto Spółka w swoim portfelu ma 4 projekty w fazie rozwoju z uzyskanym pozwoleniem na budowę o łącznej mocy 199 MW.

Polenergia jest liderem inwestycji w morskie farmy wiatrowe w Polsce. Wraz z Equinor (dawny Statoil) realizuje trzy tego typu obiekty na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ponad 3000 MW. Połączenie sił i doświadczenia Polenergii oraz Equinor gwarantuje budowę projektów, które otworzą nowy rozdział w historii polskiej energetyki odnawialnej i zapewnią nowe moce wytwórcze, tak potrzebne w polskim systemie elektroenergetycznym w najbliższych latach.

Grupa jako pierwszy podmiot w Polsce dysponuje dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi na budowę MFW Bałtyk II (kwiecień 2017) i MFW Bałtyk III (lipiec 2016) wraz z umową przyłączeniową oraz ważną decyzję środowiskową na budowę infrastruktury przesyłowej (marzec 2019). Trzeci projekt MFW Bałtyk I ma ważne pozwolenie na lokalizację oraz uzyskane warunki przyłączenia od operatora systemów przesyłowych.

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III mają już przeprowadzone wstępne badania geologiczne dna morskiego oraz zrealizowaną 2-letnią kampanię pomiarową wiatru przy użyciu systemu LIDAR. Dzięki potwierdzonym bardzo dobrym warunkom wietrznym na Bałtyku, możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie energii wiatru oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, co czyni z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej. Okres eksploatacji morskich farm wiatrowych przewidziany jest na 25–30 lat. Odbiór energii elektrycznej zostanie zabezpieczony na 15 lat przez obowiązek zakupu i kontrakt na mechanizm różnicy w ramach systemu licytacji.

Od października 2013 roku Spółka jest aktywnym, bezpośrednim członkiem Towarowej Giełdy Energii (TGE SA), jednocześnie systematycznie zwiększa liczbę partnerów handlowych na rynkach pozagiełdowych. Od lipca 2016 roku Polenergia Obrót SA pełni rolę animatora na trzech rynkach prowadzonych przez TGE SA.

4 grudnia 2017 roku Polenergia oraz Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna przystąpiły do Programu Etycznego Global Compact Poland. Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się rozwijać przedsiębiorstwa w oparciu o przestrzeganie zasad etycznych oraz zrównoważonego rozwoju.

8 Priorytetów Zrównoważonego Rozwoju:

Struktura

Grupa Polenergia prowadzi działalność w oparciu o 7 głównych linii biznesowych:

Akcjonariat

Kapitał zakładowy Polenergia SA wynosi 133,6 mln zł i jest podzielony na 66 802 246 akcji. W maju 2022 r. głównymi akcjonariuszami spółki byli:

Przypisy

 1. CMSMirage, GRAMwZIELONE.pl – Portal zielonej energii , gramwzielone.pl   (pol.).
 2. Pod koniec kwietnia publiczna sprzedaż akcji PEP , gazetapl   (pol.).
 3. GRAMwZIELONE.pl, GRAMwZIELONE.pl – Portal zielonej energii , gramwzielone.pl   (pol.).
 4. AdamA. Roguski AdamA., 25. edycja nagrody Byki i Niedźwiedzie. Giełdowi liderzy odebrali nagrody , Parkiet, 21 marca 2019   (pol.).
 5. Duże zmiany w indeksach. Mercator zastąpi Alior Bank w WIG20 , StockWatch.pl - giełda od fundamentów - wiadomości, 4 marca 2021  .
 6. GRAMwZIELONE.pl, GRAMwZIELONE.pl – Portal zielonej energii , gramwzielone.pl   (pol.).
 7. Pap, 5 Mar 18 20:15, 18 240, Spółka Kulczyków łączy siły ze Statoil. Będą budować największe elektrownie wiatrowe w Polsce , Business Insider, 5 marca 2018   (pol.).
 8. Polenergia chce dostarczyć energię z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r. , www.gospodarkamorska.pl   (pol.).
 9. Polenergia Obrót animatorem na TGE | Towarowa Giełda Energii SA , www.tge.pl  .
 10. Po raz pierwszy Standard przyjmuje cała Grupa , Global Compact Network Poland, 6 grudnia 2017   (pol.).
 11. Zrównoważony rozwój | Polenergia , www.polenergia.pl  .
 12. Polenergia S.A. | Informacje o spółce | Puls Biznesu , notowania.pb.pl  .

Linki zewnętrzne

Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG-ESG
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40TR
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG
Kontrola autorytatywna (biznes):