Podgórze Karkonoskie

W tym artykule zajmiemy się tematem Podgórze Karkonoskie w sposób szeroki i szczegółowy. Podgórze Karkonoskie to dziś temat niezwykle aktualny, który wywołał liczne debaty i sprzeczne opinie. Idąc tym tropem, przeanalizujemy różne aspekty związane z Podgórze Karkonoskie, od jego pochodzenia po konsekwencje dla obecnego społeczeństwa. Ponadto przeanalizujemy różne punkty widzenia i opinie ekspertów, aby zapewnić czytelnikowi pełną i obiektywną wizję na ten temat. Nie przegap tego artykułu, w którym odkryjemy wszystkie sekrety Podgórze Karkonoskie.

Podgórze Karkonoskie
czes. Krkonošské podhůří
Ilustracja
Podgórze Karkonoskie, zamek Pecka
Mapa regionu
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Podprowincja

Sudety z Przedgórzem Sudeckim

Makroregion

Sudety Zachodnie

Mezoregion

Podgórze Karkonoskie
czes. Krkonošské podhůří

Zajmowane
jednostki
administracyjne


Czechy

Podgórze Karkonoskie (cz. Krkonošské podhůří, 332.39) – według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego mezoregion wchodzący w skład Sudetów Zachodnich. Obejmuje najbardziej na południe wysuniętą ich część. Leży całkowicie w Czechach, na południe od Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi 1247 km². Najwyższym wzniesieniem jest Hejlov (835 m n.p.m.) w części o nazwie Vysocká hornatina. Leży w dorzeczu Łaby i jej dopływów – Úpy i Izery. Zbudowana jest ze skał osadowychpiaskowców, zlepieńców i skał wulkanicznychporfirów, melafirów i ich tufów, pochodzących z górnego karbonu i dolnego permu.

Graniczy z Grzbietem Jesztiedzko-Kozakowskim (czes. Ještědsko-kozákovský hřbet), Górami Izerskimi (czes. Jizerské hory), Karkonoszami (czes. Krkonoše), Wyżyną Broumowską (czes. Broumovská vrchovina), Pogórzem Orlickim (czes. Podorlická pahorkatina), Pogórzem Jiczyńskim (czes. Jičínská pahorkatina).

Podział Podgórza Karkonoskiego