Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego

Obecnie Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego stał się tematem o wielkim znaczeniu i znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego stał się podstawowym elementem codziennego życia ludzi. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na relacje międzyludzkie, Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego zyskał niekwestionowane znaczenie w różnych aspektach współczesnego życia. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego i omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście, a także możliwe implikacje, jakie ma na przyszłość.

Pocisk Trident wystrzelony z zanurzonego okrętu podwodnego

Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego[a], SLBM (od ang. submarine-launched ballistic missile) – pocisk balistyczny klasy woda–ziemia zaprojektowany do wystrzeliwania z okrętu podwodnego i przenoszenia głowicy jądrowej. Nowoczesny pocisk tego typu uzbrojony jest w kilka takich głowic (MIRV, od ang. multiple independently targetable reentry vehicle), co pozwala na jednoczesne uderzenie w kilka niezależnych celów przy odpaleniu jednej rakiety.

16 września 1955 o godzinie 17.32 na Morzu Białym kapitan drugiej rangi (komandor porucznik) F.I. Kozłow dokonał pierwszego na świecie odpalenia pocisku balistycznego (R-11FM) z okrętu podwodnego znajdującego się na powierzchni morza. 20 lipca 1960 o godzinie 12:39 z pierwszego na świecie strategicznego okrętu podwodnego z napędem atomowym, USS George Washington, dokonano pierwszego na świecie odpalenia pocisku balistycznego w zanurzeniu[1][2].

Uwagi

  1. także pocisk balistyczny odpalany z okrętu podwodnego oraz pocisk balistyczny startujący z okrętu podwodnego

Przypisy

  1. Norman Polmar: Cold War Submarines, The Design and Construction of U.S. and Soviet Submarines. K. J. More. Potomac Books, Inc, 2003, s. 115–126. ISBN 1-57488-530-8.
  2. USS "George Washington" (SSBN-598) Nation's First Boomer. Undersea Warfare. . . (ang.).

Zobacz też