Pochwała głupoty

W następnym artykule szczegółowo zbadamy temat Pochwała głupoty, który w ostatnich latach przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. Od momentu pojawienia się Pochwała głupoty budzi coraz większe zainteresowanie w różnych sektorach, od technologii po medycynę, a jego wpływ nadal rozprzestrzenia się na całym świecie. Na tych stronach przeanalizujemy różne aspekty związane z Pochwała głupoty, od jego pochodzenia po możliwe przyszłe implikacje, w celu przedstawienia kompleksowej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Pochwała głupoty
Stultitiae Laus
Ilustracja
Fragment pierwszego wydania
Autor

Erazm z Rotterdamu

Tematyka

filozofia

Data powstania

1509

Wydanie oryginalne
Język

łacina

Data wydania

1511

poprzednia
Podręcznik żołnierza Chrystusowego
następna
O sposobie studiów

Pochwała głupoty (gr.: Morias Enkomion (Μωρίας Eνκώμιον), łac. Stultitiae Laus) – rozprawa filozoficzna Erazma z Rotterdamu napisana w 1509 roku.

Tematyka

Pochwała głupoty jest wzorowaną na adoksografii satyrą na społeczeństwo renesansu. Erazm z Rotterdamu ukazuje głupotę jako źródło wszelkiej ludzkiej szczęśliwości. Zestawia ją z mądrością, która doprowadza człowieka do cierpienia i przedwczesnej śmierci. Groteskowy charakter utworu wzmacnia to, że odwróceniu wartości towarzyszy przedstawienie głębokich, ponadczasowych prawd o naturze ludzkiej.

Linki zewnętrzne