W dzisiejszym świecie Plac Stanisława to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla gospodarki światowej, Plac Stanisława był przedmiotem debaty i kontrowersji. Wraz z postępem technologicznym i zmianami w społecznościach Plac Stanisława przejął wiodącą rolę w codziennym życiu ludzi. W tym artykule zbadamy różne aspekty Plac Stanisława, analizując jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa i badając możliwe implikacje na przyszłość.
Plac Stanisława (fr. Place Stanislas) – największy plac francuskiego miasta Nancy.
Został zaprojektowany i wykonany w latach 1752–1755 przez Emmanuela Héré. Inicjatorem budowy był dawny król Polski, ówczesny książę Lotaryngii i Baru – Stanisław Leszczyński. Cały projekt zakładał połączenie starego miasta z nowym, wybudowanym za czasów księcia Karola III Wielkiego. Na środku placu stał pomnik króla Ludwika XV (zięcia Leszczyńskiego), usunięty przez rewolucjonistów. W 1831 w tym miejscu stanęła statua Stanisława Leszczyńskiego.
Plac Stanisława ma długość 125 metrów i szerokość 106 metrów. Do głównych obiektów architektonicznych na placu zalicza się:
W 1983 Plac Stanisława (Place Stanislas) wraz z sąsiednimi placami Place de la Carrière oraz Place d’Alliance został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na nowatorskie i niespotykane nigdzie indziej jak na owe czasy rozwiązania architektoniczne.