Pistolet wz. 58

W dzisiejszym świecie Pistolet wz. 58 to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po kulturę popularną, Pistolet wz. 58 przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Z biegiem czasu Pistolet wz. 58 stał się zjawiskiem globalnym, które wywołało debatę, kontrowersje, a w niektórych przypadkach gorliwą rzeszę zwolenników. Wraz z rozwojem XXI wieku Pistolet wz. 58 nadal pozostaje tematem zainteresowania, a jego wpływ znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje, informują się i łączą się ze sobą. W tym artykule zbadamy wpływ Pistolet wz. 58 na dzisiejsze społeczeństwo i przeanalizujemy jego znaczenie we współczesnym świecie.

Pistolet wz. 58
Państwo

 Polska

Rodzaj

Pistolet samopowtarzalny

Historia
Prototypy

1958–1960

Produkcja

nie produkowany seryjnie

Dane techniczne
Kaliber

9 mm

Nabój

9 × 18 mm Makarow

Magazynek

6 naboi

Wymiary
Długość

170 mm

Wysokość

115 mm

Szerokość

28 mm

Długość lufy

95 mm

Masa
broni

720 g

Pistolet wz. 58 – prototyp pistoletu samopowtarzalnego skonstruowany w Polsce w latach 50. XX wieku.

Historia

W 1958 roku rozpoczęto w Polsce prace nad pistoletem samopowtarzalnym zasilanego amunicją 9 x 18 mm Makarowa – następcą pistoletu TT.

Jedną z zaprojektowanych wtedy konstrukcji był pistolet skonstruowany przez Ryszarda Białostockiego i Ryszarda Chełmickiego. W odróżnieniu od pozostałych zespołów konstruujących nową broń założyli oni że nowy pistolet będzie bronią z zamkiem zaryglowanym.

Prototyp był gotowy w 1958 roku, ale podczas pierwszych prób nastąpiła awaria rygla, jednak po przeprojektowaniu tej części pistolet działał już niezawodnie. Próby wykazały także bardzo łagodny odrzut i wysoką celność nowej broni.

W 1958 roku wystąpiono o patent na nową konstrukcję oznaczoną jako „9 mm pistolet samopowtarzalny wz. 1958”. Patent został udzielony twórcom 7 kwietnia 1960 roku.

Pistolet wz. 58 był bronią o wysokich parametrach, ale ostatecznie do produkcji wprowadzono pistolet P-64 prostszy i tańszy w produkcji.

Opis konstrukcji

Pistolet wz. 58 działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowany za pomocą poprzecznego rygla o pionowym ruchu umieszczonego pod lufą. Zasilany był z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 6 nabojów. Mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem wewnętrznym. Mechanizm spustowy z samonapinaniem. Po ostatnim strzale zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Do zwalniania zamka służy dźwignia po lewej stronie szkieletu, pełni ona także rolę dźwigni bezpiecznika. Celownik stały.

Bibliografia

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 176. ISBN 83-86028-01-7.