Pinnes

W dzisiejszym świecie Pinnes stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona ludzi. Niezależnie od tego, czy jest to debata na temat znaczenia Pinnes we współczesnym społeczeństwie, wpływu Pinnes na gospodarkę, czy po prostu fascynacja historią Pinnes, temat ten przykuł uwagę wielu. Co więcej, Pinnes wywołał niekończące się badania, debaty i dyskusje, które doprowadziły do ​​​​większego zrozumienia i docenienia jego znaczenia. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Pinnes, analizując różne perspektywy i przedstawiając kompleksowe spojrzenie na ten temat, który jest dziś tak aktualny.

Pinnes
ilustracja
król iliryjskich Ardiajów
Okres

od 230 p.n.e.
do 217 p.n.e.

Dane biograficzne
Data śmierci

217 p.n.e.

Ojciec

Agron z Ilirii

Matka

Triteuta

Pinnes, Pinneus lub Pineus (zm. 217 p.n.e.) – król iliryjskich Ardiajów od 230 p.n.e. do swej śmierci. Syn króla Ardiajów Agrona i jego pierwszej żony Triteuty.

W r. 230 p.n.e. ojciec Agron zmarł na zapalenie płuc z powodu nadmiernego picia alkoholu po udanej wyprawie. Pinnes był nieletni, gdy wstąpił po nim tron. Opiekę nad nim przejęła macocha Teuta. Ta przejmując realną władzę nad królestwem, podejmowała wszystkie decyzje. Z powodu działalności piratów iliryjskich, Rzym postanowił zainterweniować u niej. Teuta odpowiedziała posłom rzymskim, że piractwo jest zajęciem prywatnym, a władza się nim nie zajmuje. W drodze powrotnej jeden z posłów rzymskich został zamordowany. Rzymianie postanowili zareagować. Latem 229 p.n.e. rozpoczęli pierwszą wojnę z Ilirią. Demeriusz z Faros, za przejście na stronę rzymską, otrzymał władzę nad Faros i kilku plemionami iliryjskimi. Wiosną 228 p.n.e. Teuta będąc w trudnej sytuacji rozpoczęła negocjacje oraz przyjęła warunki stawiane przez Rzymian. Musiała zapłacić odszkodowanie, wycofać się, oprócz kilku okręgów w okolicach Rhizon, z Ilirii oraz nie wypływać poniżej Lissos nie więcej niż z dwoma okrętami. Rzymianie zaś ze swej strony uznali Pinnesa za króla okrojonego państwa Ardiajów i zaliczyli go do przyjaciół ludu rzymskiego. Chcąc się w ten sposób zemścić na Ardiajach, utworzyli w tym celu buforowe państwo Demetriusza z Faros.

Demetriusz z Faros postanowił zerwać sojusz z Rzymem oraz poślubić Triteutę, matkę małoletniego Pinnesa. W ten sposób stał się ważnym sojusznikiem Ardiajów. Łamiąc ich układ z Rzymianami, wysłał okręty na południe od Lissos i oderwał Atintanów od protektoratu rzymskiego. Dzięki czemu uzyskał bezpośrednie połączenie z Macedonią. Doszło wówczas do zawarcia sojuszu między królem Filipem V a Ardiajami. Ci mieli wysłać 30 małych statków wojennych (lemboi) z floty Skerdylaidasa przeciw Związkowi Etolskiemu w r. 219 p.n.e. W trakcie trwania drugiej wojny iliryjskiej Rzym postanowił zająć Faros, domenę Demetriusza. Nie chcieli walczyć z Ardiajami, prawdopodobnie przewidując wojnę z Kartaginą. Latem 217 p.n.e. prowadzili rozmowy z młodym Pinnesem, uważając go za winnego odszkodowań wojennych. Uznali Skerylaidasa, stryja Pinnesa, za sojusznika, bowiem mieli zamiar walczyć z Macedonią. W tym czasie zmarł nagle Pinnes w wieku około piętnastu lat. Po kilku latach, w r. 212 p.n.e., władzę nad królestwem Ardiajów objął stryj Skerdylajdas.

Bibliografia

  • Hammond N.G.L., Starożytna Macedonia. Początki, instytucje, dzieje, przeł. A. S. Chankowski, PIW, Warszawa 1999, s. 228-229, 291-292 i 302-307, ISBN 83-06-02691-8.
  • Wilkes J., The Illyrians, Blackwell, Oxford UK & Cambridge USA 1995 (repr. 2010), s. 162, 164 i 167, ISBN 978-0-631-19807-9.