Pieter van Avont

W dzisiejszym świecie Pieter van Avont stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Wraz z postępem technologii i globalizacją Pieter van Avont staje się coraz ważniejszy we współczesnym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko historyczne, wybitna osobowość, aktualny temat czy jakikolwiek inny istotny aspekt, Pieter van Avont przykuł uwagę osób z różnych kultur, grup wiekowych i kontekstów. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i aspekty Pieter van Avont, analizując jego wpływ, implikacje i możliwe reperkusje w różnych obszarach.

Pieter van Avont
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

przed 14 stycznia 1600
Mechelen

Data i miejsce śmierci

przed 1 listopada 1652
Antwerpia

Narodowość

flamandzka

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Pieter van Avont i Jan Brueghel Aksamitny, Święta Rodzina z Dzieciątkiem i aniołami, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Pieter van Avont lub Peeter van Avont (ochrz. 14 stycznia 1600 w Mechelen, poch. 1 listopada 1652 w Antwerpii)[1]flamandzki malarz i grafik barokowy.

Życiorys

Uczeń Abrahama van Avonta[1]. W 1620 został członkiem gildii św. Łukasza w Mechelen, zaś w 1622 lub w 1623 otrzymał tytuł mistrza w antwerpskiej gildii św. Łukasza, mimo że nie posiadał wtedy jeszcze obywatelstwa Antwerpii (uzyskał je dopiero w 1631)[1][2].

Twórczość

Znany jest głównie jako twórca sztafażu na obrazach innych malarzy. Do jego zleceniodawców należeli pejzażyści i malarze kwietnych girland m.in. Jan Wildens, Jan Brueghel Aksamitny, David Vinckboons, Jacques d’Arthois i Lucas van Uden[2].

Pieter van Avont malował również obrazy religijne i mitologiczne sceny na tle pejzaży[2]. Zajmował się też grafiką i handlem dziełami sztuki.

Przypisy

  1. a b c Pieter van Avont , RKD – Netherlands Institute for Art History (ang. • niderl.).
  2. a b c Robert Genaille, Maciej Monkiewicz, Avont lub Avent, den Avent, Peeter van, Robert Genaille, Encyklopedia malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe; Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 25, ISBN 83-221-0686-6 (pol.).

Bibliografia

  • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975.

Linki zewnętrzne