Piaskowcowate

W dzisiejszym świecie Piaskowcowate stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Od profesjonalistów po amatorów, Piaskowcowate przyciągnął uwagę wielu osób, które chciały lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na społeczeństwo. Na przestrzeni dziejów Piaskowcowate wywarł znaczący wpływ na różne aspekty życia codziennego, od kultury po technologię. W tym artykule szczegółowo zbadamy rolę, jaką Piaskowcowate odegrał na przestrzeni czasu, a także jego znaczenie we współczesnym świecie. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne aspekty Piaskowcowate i jego znaczenie we współczesnym świecie.

Piaskowcowate
Ilustracja
Piaskowiec modrzak (Gyroporus cyanescens)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

borowikowce

Rodzina

piaskowcowate

Nazwa systematyczna
Gyroporaceae Locq.
Mycol. gén. struct.: 122 (Paryż, 1984)
Typ nomenklatoryczny

piaskowiec (Gyroporus Quél.)

Piaskowcowate (Gyroporaceae Locq.) – rodzina grzybów znajdująca się w rzędzie borowikowców (Boletales). Jest to takson monotypowy, zawierający jeden tylko rodzaj piaskowiec (Gyroporus)[1].

Charakterystyka

Grzyby mykoryzowe. Kapelusze suche, aksamitne do filcowatych. Warstwa rurek blada, łatwo dająca się oderwać. Trzony na starość rdzeniowate, puste, podzielone na komory. Wysyp zarodników żółtawy. Zarodniki eliptyczne, gładkie, bez pory rostkowej[2].

Systematyka

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Gyroporaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Według Index fungorum bazującego na Dictionary of the Fungi do rodziny Gyroporaceae należy jeden tylko rodzaj z kilkoma gatunkami[3]:

Nazwy naukowe według Index Fungorum[4]. Polskie nazwy według W. Wojewody[5]. Wcześniej rodzaj Gyroporus był zaliczany do rodziny borowikowatych (Boletaceae)[6].

Przypisy

  1. a b Index Fungorum .
  2. E. Gerhardt, Grzyby – wielki ilustrowany przewodnik, Warszawa: Klub dla Ciebie - Bauer-Weltbild Media, 2006, ISBN 83-7404-513-2.
  3. CABI databases .
  4. Index Fungorum (wyszukiwarka) .
  5. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 285, ISBN 83-89648-09-1.
  6. S.J. Brands, Systema Naturae 2000, Amsterdam: The Taxonomicon. Universal Taxonomic Services.