W dzisiejszym świecie Perlit (skała) to temat, który budzi zainteresowanie wielu osób z różnych dziedzin. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę zawodową, osobistą czy akademicką, Perlit (skała) stał się tematem ciągłej debaty i dyskusji. Wraz z postępem technologii i globalizacją Perlit (skała) przejął istotną rolę we współczesnym społeczeństwie, zmieniając sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy i kształcimy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Perlit (skała) i przeanalizujemy jego wpływ na nasze codzienne życie.
Perlit, szkło wulkaniczne – naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego. Zawiera około kilku procent wody[1]. Skała jest wydobywana głównie w rejonie Morza Śródziemnego[2]. Z czego około 70% rezerw światowych znajduje się na terenie Turcji[1].
Perlit jest wydobywany i znajduje zastosowanie w budownictwie[1], uprawie roślin[3]. Po wydobyciu skałę poddaje się działaniu wysokiej temperatury (850-1000 °C). W takich warunkach skała mięknie, a uchodząca z niej woda powoduje rozszerzenie materiału. W efekcie gęstość skały maleje z 1000-1200 kg/m3 do 30-150 kg/m3. Spieczony materiał jest sztywny i porowaty oraz ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, w zakresie 0,045-0,065 W m-1 K-1. Dzięki temu może być stosowany jako termoizolacja[1]. Ekspandowany perlit może być składnikiem tynków, zapraw, betonów i wylewek, zmniejszając ich przewodność cieplną oraz ciężar właściwy[2]. Jest również stosowany jako materiał izolacyjny przy produkcji zbiorników skroplonego gazu ziemnego[4].
Ekspandowany perlit jest też szeroko wykorzystywany jako podłoże jednorodne do uprawy roślin oraz jako komponent takich podłoży w połączeniu z torfem. Dzięki dużej porowatości zapewnia odpowiednią ilość powietrza w strefie korzeniowej. Podłoża z perlitem są inertne chemicznie i biologicznie. Znajdują zastosowanie w ukorzenianiu roślin[3], uprawach hydroponicznych[5].
Materiał znajduje też zastosowanie do tworzenia przegród ochronnych w miejscach zagrożonych wybuchem[6].
Przybliżony skład chemiczny perlitu (w przeliczeniu na tlenki)[1]: