Paulos Raptis

W tym artykule poruszony zostanie temat Paulos Raptis, który w ostatnich latach zyskał duże znaczenie ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od momentu powstania Paulos Raptis wywołał debaty, kontrowersje i był przedmiotem studiów i badań w różnych obszarach. Z biegiem czasu Paulos Raptis ewoluował i dostosował się do potrzeb otoczenia, stając się tematem zainteresowania szerokiego spektrum ludzi. W tym sensie istotne jest zbadanie wielu aspektów i perspektyw, jakie oferuje Paulos Raptis, a także jego implikacji na poziomie społecznym, kulturowym, gospodarczym i politycznym.

Paulos Raptis
Παύλος Ράπτης
Data urodzenia

28 lutego 1933 lub 29 lutego 1936

Data i miejsce śmierci

21 listopada 2021
Warszawa

Zawód, zajęcie

śpiewak operowy

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego

Paulos Raptis (ur. prawdopodobnie 29 lutego 1936[1] lub 28 lutego 1933[2] w Grecji[1][2], zm. 21 listopada 2021 w Warszawie[2]) – polski śpiewak operowy greckiego pochodzenia, tenor[1].

Życiorys

Urodził się w greckiej Macedonii, w pobliżu granicy z Albanią[1][2]. Osiedlił się w Polsce w 1950 r. w Szczecinie, gdzie ukończył szkołę muzyczną pod kierunkiem Michała Prawdzica. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczeń Kazimierza Czarneckiego[1]. Artysta światowej sławy, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Występował na wszystkich wielkich scenach operowych i estradowych. Urzekał publiczność nieskazitelnie czystym, szlachetnym w brzmieniu i pełnym niepowtarzalnego blasku głosem oraz prawdziwym mistrzostwem warsztatowym. Imponujący repertuar Raptisa obejmował wielkie role operowe, wszystkie klasyczne pieśni wykonywane przez najwybitniejszych tenorów oraz piosenki estradowe. Piosenki greckie zajmowały w sercu i w repertuarze Raptisa miejsce szczególne. Śpiewał je z miłością, wydobywając ich całą urodę.

Prowadził własną szkołę wokalistyki w Grecji.

12 września 2008 roku z okazji Dni Greckich w Szczecinie upamiętniających 60 lat emigracji Greków do Polski wystąpił w sali Bogusława szczecińskiego zamku, odbierając przy tej okazji Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, za pracę na rzecz tegoż regionu.

22 czerwca 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

6 stycznia 2021 obchodził wraz ze swoją żoną Heleną 60-lecie ślubu. Zmarł 21 listopada 2021 w Warszawie[2].

Przypisy

  1. a b c d e Wacław Panek, Paulos Raptis – głos szczerozłoty, maestro.net.pl, 1985 .
  2. a b c d e Warszawa. Nie żyje Paulos Raptis. e-teatr.pl. .
  3. Wręczenie medali Gloria Artis , mkidn.gov.pl, 20 czerwca 2011 (pol.).