Nazwa Pasmo Stanowe zachęca do refleksji nad tematem istotnym dla osób w każdym wieku i w każdym stanie. Niezależnie od tego, czy jest to kluczowe wydarzenie w historii, postać, która naznaczyła współczesną kulturę, ważna data, czy zjawisko mające wpływ na społeczeństwo jako całość, Pasmo Stanowe jest punktem wyjścia do zbadania i zrozumienia jego znaczenia w dzisiejszym świecie. W tym artykule zagłębimy się w wpływ, jaki Pasmo Stanowe wywarł na nasze życie, analizując jego konsekwencje dla różnych aspektów społeczeństwa i przedstawiając wszechstronną perspektywę na jego znaczenie w bieżącym kontekście.
Pasmo Stanowe (ros. Становой хребет) – łańcuch górski położony w azjatyckiej części Rosji.
Tworzy równoleżnikowy, lekko wygięty ku południu łańcuch pomiędzy środkowym biegiem Olokmy (prawy dopływ Leny) na zachodzie, a górnym biegiem Uczuru (prawy dopływ Ałdanu). Rozciąga się na długości 700 km, szerokość dochodzi do 100–180 km, a wysokości dochodzą do 2412 m n.p.m.
Zbudowany z łupków krystalicznych, gnejsów i granitów. Składa się z dwóch głównych równoległych grzbietów, oddzielonych głębokimi obniżeniami. Wierzchowiny są spłaszczone i pokryte rumowiskiem skalnym. Zbocza do wysokości 1300 m n.p.m. porośnięte są modrzewiową tajgą, doliny są zabagnione. Pasmo Stanowe tworzy dział wodny Morza Arktycznego i Morza Ochockiego. Występują tu złoża złota, węgla kamiennego, węgla brunatnego, żelaza, miki. Zaludnienie poniżej 1 mieszkańca na km².
Południowe zbocza Pasma Stanowego zajmuje Park Narodowy „Tokinsko-Stanowoj”[1].