Partia Lewicy (Francja)

W dzisiejszym świecie Partia Lewicy (Francja) to istotny temat, który zyskał ogromne znaczenie w różnych obszarach. Od polityki po naukę, Partia Lewicy (Francja) przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i zwykłych ludzi. W całej historii Partia Lewicy (Francja) był przedmiotem dogłębnych debat, badań i analiz, które rzuciły światło na jego znaczenie i znaczenie w społeczeństwie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Partia Lewicy (Francja), od jego początków po dzisiejszy wpływ, w celu przedstawienia kompleksowej i kompletnej wizji tego tematu, który tak bardzo nas dotyczy.

Partia Lewicy
Ilustracja
Państwo

 Francja

Data założenia

2009

Ideologia polityczna

socjalizm, eurosceptycyzm

Barwy

czerwony

Strona internetowa

Partia Lewicy (fr. Parti de gauche, PG) – francuska partia polityczna o profilu socjalistycznym i eurosceptycznym[1], działająca od 2008.

Historia

PG powstała na skutek rozłamu w Partii Socjalistycznej. Geneza jej powstania wiąże się z powołaniem w ramach PS grupy pod nazwą Biegun Socjalnych Republikanów (Pour la République Sociale) w 2004. W listopadzie 2008 przywódcy PRS wystąpili z Partii Socjalistycznej, deklarując zamiaru budowy bardziej lewicowego i eurosceptycznego ugrupowania pod nazwą Partia Lewicy. Kongres założycielski PG odbył się w lutym 2009.

Do Partii Lewicy przystąpiło m.in. dwóch senatorów i dwóch posłów do Zgromadzenia Narodowego. Przewodniczącym został Jean-Luc Mélenchon, były minister delegowany w gabinecie Lionela Jospina, zasiadający w izbie wyższej parlamentu. Później współprzewodniczącą ugrupowania została Martine Billard.

Przed wyborach do PE w tym samym roku PG zawiązała sojusz wyborczy z Francuską Partią Komunistyczną pod nazwą Front Lewicy. W wyborach parlamentarnych w 2012 Partia Lewicy wystartowała w ramach tej koalicji, zdobywając jeden z dziesięciu uzyskanych przez nią mandatów poselskich[2] (deputowanym został Marc Dolez).

W 2014 Jean-Luc Mélenchon utrzymał mandat europosła z ramienia Frontu Lewicy. W tym samym roku współprzewodniczący partii zrezygnowali z tych funkcji[3], a na czele ugrupowania stanęli koordynatorzy. W 2016 PG dołączyła do lewicowego sojuszu Niepokorna Francja (LFI), który został przekształcony w partię i który w wyborach w 2017 wprowadził 17 posłów do Zgromadzenia Narodowego[4]. W kolejnych wyborach europejskich czy parlamentarnych Partia Lewicy nie startowała pod własnym szyldem, jej przedstawiciele byli wystawiani jako kandydaci LFI.

Przypisy

  1. Jacek Kubiak: Kłopoty Sarko. polityka.pl, 2 lutego 2009. .
  2. Parties and Elections in Europe: France. parties-and-elections.eu. . (ang.).
  3. Jean-Luc Mélenchon quitte la coprésidence du Parti de gauche. itele.fr, 22 sierpnia 2014. . (fr.).
  4. Législatives: La République en marche et le MoDem obtiennent une majorité moins large qu'attendu, avec 350 députés sur 577. francetvinfo.fr, 18 czerwca 2017. . (fr.).

Bibliografia