Park Studencki

W tym artykule zbadamy temat Park Studencki z różnych perspektyw, aby zapewnić szerszą i pełniejszą wizję jego znaczenia i wpływu na nasze środowisko. Poznamy jego historię, implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa, a także możliwy rozwój w przyszłości. Stosując podejście multidyscyplinarne, podejdziemy do Park Studencki z różnych punktów widzenia, w tym aspektów kulturowych, ekonomicznych, technologicznych i naukowych. Mamy nadzieję, że poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zaoferujemy czytelnikowi wszechstronne spojrzenie na Park Studencki, zachęcając go do refleksji i udziału w dyskusji na ten fascynujący temat.

Park Studencki
Ilustracja
Pomnik zamordowanych profesorów lwowskich
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Dzielnica

Wulka

Powierzchnia

6 ha

Data założenia

po 1970

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Park Studencki”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Park Studencki”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Studencki”
Położenie na mapie rejonu lwowskiego
Mapa konturowa rejonu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Studencki”
Ziemia49°49′42″N 24°00′48″E/49,828333 24,013333

Park Studencki – park położony we Lwowie, w dzielnicy Wulka, w rejonie frankowskim.

Dawniej obszar ten był nazywany Wzgórzami Wuleckimi, były one położone na północ od dawnej wsi Wulka, która w późniejszym czasie stała się dzielnicą Lwowa. Przed II wojną światową stanowiły obszar piaszczystych nieużytków położonych na wschód od ulicy Wuleckiej (obecnie Andrieja Sacharowa).

Park powstał na 6 ha na terenie Wzgórz Wuleckich, których całkowita powierzchnia wynosi 15 ha. Swoją nazwę zawdzięcza położonemu w pobliżu kompleksowi domów akademickich Politechniki Lwowskiej. Obejmuje zalesione po 1944 wzniesienia o stromych zboczach, które dawniej leżały po wschodniej stronie doliny Potoku Wuleckiego. Główna aleja parku pokonuje różnicę poziomów w formie schodów, które łączą ulicę Andrieja Sacharowa (dawniej Wulecka) z ulicami Łukasza (dawniej Widok) i Tadeusza Boya-Żeleńskiego (dawniej Czysta). W ostatnich latach wytyczono w parku nowe alejki o trwałej nawierzchni, a na skraju parku od strony ulicy Łukasza wybudowano drewnianą cerkiew.

Nad ranem 4 lipca 1941 Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, specjalna jednostka policyjna Sicherheitsdienst – policji bezpieczeństwa III Rzeszy rozstrzelała tu przedstawicieli inteligencji polskiej Lwowa, wydarzenie to przeszło do historii jako „mord profesorów lwowskich”. Ofiary początkowo pochowano w bezimiennej mogile, a następnie przed wycofaniem się Wehrmachtu z miasta zostały ekshumowane i skremowane. Nie jest znane miejsce ostatecznego pochówku. W miejscu kaźni znajduje się pomnik.

Zobacz też

Bibliografia