W poniższym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Papieska Rada ds. Rodziny. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zbadamy wiele aspektów Papieska Rada ds. Rodziny i odkryjemy, jak wpłynął on na różne aspekty życia codziennego. Mamy nadzieję, że dzięki tej szczegółowej analizie zapewnimy pełny i wzbogacający wgląd w Papieska Rada ds. Rodziny, pozwalając naszym czytelnikom zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym świecie.
Papieska Rada ds. Rodziny (łac. Pontificium Consilium pro Familia) – dawna dykasteria Kurii Rzymskiej. Zadaniem Rady było sprawowanie opieki nad pastoralnymi aspektami dotyczącymi rodziny. Rada zajmowała się szczególnie: teologią i katechezą rodziny, duchowością małżeńską i rodzinną, prawami rodziny i dziecka, formacją świeckich odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin oraz kursami przedmałżeńskimi.
Ponadto od 1994 Rada organizowała Światowe Spotkania Rodzin. Spotkania takie odbyły się do tej pory w Rzymie (1994 i 2000), w Rio de Janeiro (1997), w Walencji (2003), w Mieście Meksyku (2009), w Mediolanie w 2012 i w 2015 w Filadelfii.
Radę powołał do życia Jan Paweł II w 1981 na mocy motu proprio Familia a Deo Instituta. Powstała z Komitetu ds. Rodziny, który utworzył Paweł VI w 1973.
Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka 1 września 2016 roku weszła w skład powstającej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia[1].