PTV Rondo

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat PTV Rondo, badając jego pochodzenie, ewolucję i różne współczesne zastosowania. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w branży zawodowej, PTV Rondo pozostawił niezatarty ślad w różnych aspektach naszego codziennego życia. Z biegiem czasu PTV Rondo odegrał kluczową rolę w historii, wpływając na kultury, trendy i ruchy na całym świecie. Poprzez głęboką analizę sprawdzimy, jak PTV Rondo ukształtował znany nam świat i pozostawił trwały ślad w naszym rozumieniu rzeczywistości. Przygotuj się na odkrycie fascynujących aspektów PTV Rondo i sposobu, w jaki nadal kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość.

PTV Rondo
Rozpoczęcie nadawania

16 grudnia 1992, o godzinie 19.00

Zakończenie nadawania

20 września 1994

Format obrazu

4:3

Systemy
emisji sygnału

analogowy PAL

Kraj nadawania

 Polska

Język

polski

Siedziba

Katowice

PTV Rondo – pierwsza na Górnym Śląsku prywatna telewizja, nadająca w latach 19921994. Została zamknięta, gdy nie uzyskawszy koncesji, w świetle prawa stając się piracką i nielegalną stacją.

Stacja została założona z inicjatywy Nicoli Grauso, zagranicznego inwestora, zainteresowanego rozwojem sieci lokalnych, prywatnych stacji telewizyjnych. Przedstawiciele TV Echo z Wrocławia koordynowali całe przedsięwzięcie. Do współpracy zaproszono byłych dziennikarzy z ośrodka telewizyjnego telewizji publicznej TV Katowice. Od 7 marca 1993 r. telewizja należała do nowo utworzonej sieci Polonia 1.

Studio i pokoje redakcyjne mieściły się przy ulicy Mikołowskiej 100 A, w biurowcu Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego. Zanim jednak zlokalizowano tam studio, na siedzibę stacji brano pod uwagę budynek przy sławnym, katowickim „Rondzie”, skąd zaczerpnięto pomysł na nazwę stacji. Pierwszym wyemitowanym materiałem był serwis informacyjny[1].

PTV Rondo została uznana za telewizję piracką, ale nie tyle działała ona wbrew prawu, co obok prawa. Gdy stacja rozpoczynała nadawanie nie istniały przepisy prawa, które jego działalność by regulowały. Uchwalenie ustawy określającej zasady funkcjonowania niezależnych mediów elektronicznych zostało uregulowane dopiero jak już działały w Polsce pierwsze prywatne radia i telewizje. W konkursie na przyznanie koncesji startowała również i ta stacja, jednak jej nie otrzymała[2].

Zobacz też

Przypisy