W dzisiejszym świecie Półkule magdeburskie to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Od momentu pojawienia się Półkule magdeburskie był przedmiotem debaty i zainteresowania, generując sprzeczne opinie i wzbudzając ciekawość zarówno ekspertów, jak i laików. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na życie codzienne, znaczenie historyczne czy wpływ na różne obszary, Półkule magdeburskie stał się tematem o zasięgu globalnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty Półkule magdeburskie i omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście.
Półkule magdeburskie – metalowe półsfery umożliwiające wykonanie doświadczenia przeprowadzonego przez Ottona von Guericke w 1654 r. w Magdeburgu[1].
Otto von Guericke dążył do wykazania, że wbrew ówczesnym poglądom, można wytworzyć próżnię. Skonstruował tłokową pompę powietrza i demonstrował siłę ciśnienia powietrza[1]. W doświadczeniu tym wykorzystano dwie półsfery metalowe o średnicy 42 cm każda, o starannie zeszlifowanych krawędziach. Półsfery zostały dociśnięte do siebie i uszczelnione, następnie wypompowano ze środka powietrze. Okazało się, że do rozerwania tak powstałej kuli potrzebne było 16 koni. Była to widowiskowa demonstracja istnienia ciśnienia atmosferycznego.
Eksperyment powtórzono w Berlinie w 1663 z udziałem 24 koni.