Osadzki Wierch

W tym artykule zbadamy Osadzki Wierch z różnych perspektyw, analizując jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i jego znaczenie w różnych obszarach. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na politykę, Osadzki Wierch odegrał decydującą rolę w sposobie, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Poprzez dogłębną analizę sprawdzimy, jak Osadzki Wierch ewoluował na przestrzeni czasu i jak nadal kształtuje sposób, w jaki myślimy i działamy. Dodatkowo przeanalizujemy sposób, w jaki Osadzki Wierch został zaadresowany w różnych dyscyplinach akademickich i zawodowych, podkreślając jego potencjał do generowania znaczących zmian w społeczeństwie. W tym artykule zastanowimy się nad wpływem Osadzki Wierch na nasze codzienne życie i zbadamy jego znaczenie w obecnym kontekście.

Osadzki Wierch
Ilustracja
Widok z Hasiakowej Skały, Osadzki Wierch po lewej stronie
Państwo

 Polska

Pasmo

Bieszczady Zachodnie, Karpaty

Wysokość

1253 m n.p.m., inne źródło 1251[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa konturowa Bieszczadów Zachodnich, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Osadzki Wierch”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Osadzki Wierch”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Osadzki Wierch”
Ziemia49°09′59″N 22°31′15″E/49,166389 22,520833

Osadzki Wierch (1253 m n.p.m., inne źródło 1251 m n.p.m[1]) – drugi co do wysokości i najwyższy dostępny szlakiem turystycznym szczyt w paśmie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich.

Wierzchołek stanowi krótką, kamienistą grań o stromych stokach pokrytych grehotami. Na Osadzkim Wierchu grzbiet Połoniny Wetlińskiej zmienia kierunek (patrząc od wschodu) z NE-SW na NW-SE; ponadto na zachód odchodzi boczny grzbiet kulminujący w Hnatowym Berdzie. Z uwagi na występowanie połoniny, szczyt jest punktem widokowym na okoliczne pasma Bieszczadów oraz Gór Sanocko-Turczańskich.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki[2]:

Przypisy

  1. a b Trasa 3 – Połonina Wetlińska z Brzegów Górnych i Smereka, Piotr Sieńko i inni, Niezbędnik turystyczny – Bieszczady, Piwniczna-Zdrój: Agencja Wydawnicza WiT, 2021, s. 59, ISBN 978-83-89580-21-4 (pol.).
  2. Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.