Orientacja romantyczna

W tym artykule zbadamy wpływ Orientacja romantyczna na współczesne społeczeństwo. Od momentu powstania Orientacja romantyczna wywołał niekończące się debaty i refleksje w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. W tym sensie będziemy starali się zrozumieć, jak Orientacja romantyczna ukształtował nasz sposób myślenia, działania i relacji z otaczającym nas światem. Na tych stronach będziemy analizować różne aspekty związane z Orientacja romantyczna, ujawniając jego znaczenie w bieżącej dziedzinie i jego projekcję na przyszłość. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego spojrzenia na temat, zapewnienie czytelnikowi niezbędnych narzędzi do zrozumienia i zastanowienia się nad wpływem Orientacja romantyczna na nasze środowisko.

Orientacja romantyczna – skłonność do odczuwania romantycznych odczuć do danej/danych płci czy osób. Nie jest tym samym co orientacja seksualna, ponieważ nie skupia się na pociągu seksualnym, a na romantycznych odczuciach do innych osób. Pomimo że u większości osób orientacja seksualna jak i romantyczna skierowane są w te same płci, to pociąg seksualny nie jest tym samym co pociąg romantyczny.

Lista orientacji romantycznych

Flaga dumy osób aromantycznych

Orientacja romantyczna koncentruje się na emocjonalnym aspekcie relacji. Poniżej znajduje się lista różnych typów orientacji romantycznych, które odzwierciedlają różnorodne doświadczenia romantyczne:

Skierowane w konkretne płci:

  • heteroromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób przeciwnej płci;
  • homoromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób tej samej płci;
  • biromantyczność – pociąg romantyczny zarówno do kobiet, jak i mężczyzn
  • skolioromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób o niebinarnej tożsamości płciowej;
  • panromantyczność – pociąg romantyczny do osób wszystkich typów osób, niezależnie od ich tożsamości płciowej;
  • androromantyczność – pociąg romantyczny wobec mężczyzn i/lub osób niebinarnych posiadających męskie cechy;
  • gynoromantyczność – pociąg romantyczny wobec kobiet i/lub osób niebinarnych posiadających kobiece cechy;
  • aromantyczność – brak pociągu romantycznego lub pociąg romantyczny występujący rzadko i/lub słabo.

Opisujące zjawiska zachodzące w orientacjach romantycznych:

  • cupioromantyczność – określenie na pragnienie relacji romantycznej pomimo braku pociągu romantycznego;
  • greyromantyczność – określenie na rzadkie występowanie pociągu romantycznego lub jego występowanie jedynie przy spełnieniu określonych warunków.Uznawana za orientację pośrednią między alloromantycznością i aromantycznością;
  • alloromantyczność – określenie na występowanie pociągu romantycznego. Przeciwieństwo aromantyczności.;
  • poliromantyczność – określenie na pociąg romantyczny skierowany do osób wielu płci i tożsamości płciowych. W jego skład, wchodzą np. biromantyczność i panromantyczność;
  • monoromantyczność – określenie na pociąg romantyczny skierowany tylko do osób tylko jednej płci np. homoromantyczność czy heteroromantyczność;
  • demiromantyczność – pociąg romantyczny, który występuje jedynie po nawiązaniu głębokiej więzi emocjonalnej. Osoba demiromantyczna nie doświadcza romantycznych uczuć ani zauroczenia w sposób spontaniczny jak to często bywa w przypadku innych orientacji romantycznych, dlatego uczucia romantyczne nie są w stanie pojawić się w stosunku do obcych lub ledwo znanych osób. Demiromantyczność łączy się z innymi orientacjami romantycznymi;
  • lithromantyczność (litromantyzm, akoiromantyzm) – określenie na odczuwanie pociągu romantycznego wobec innych połączone z niechęcią wobec wizji odwzajemnienia tych uczuć. Osoby litromantyczne nie chcą obustronnej miłości, mogą nawet stracić uczucia do danej osoby, jeśli dowiedzą się, że ta odwzajemnia miłość. Uznawana za orientację pośrednią między alloromantycznością i aromantycznością.

Orientacjami romantycznymi są też wszelkie orientacje ze spektrum aromantyczności;

Przypisy

  1. a b c d e f Valeria Sabater, Czy orientacja romantyczna i seksualna są tym samym? , Piękno Umysłu, 21 września 2023 (pol.).
  2. a b c d e f g h LGBTQ Center: Asexuality, Attraction, and Romantic Orientation
  3. a b c d e f g h i Beverly Engel, Romantic Orientation: Definitions, Types & Why It Matters , ChoosingTherapy.com, 24 kwietnia 2023 (ang.).
  4. What is the difference between romantic orientation and sexual orientation? , Sefton Sexual Health Service (ang.).
  5. Romantic Orientation, Asexuality, Attraction, and Romantic Orientation, LGBTQ Center, 1 lipca 2021 (ang.).
  6. a b c d e f g h i S7HEALTH: Aseksualność – czym jest i jak ją rozpoznać?
  7. a b c d University of Warwick: Sexuality, Sexual and Romantic Orientation, and ‘Coming Out’
  8. Dominik Haak, Aromantyczność – nie wszystkie osoby chcą tworzyć relacje romantyczne , Centrum Terapii, 10 listopada 2020 (pol.).
  9. Małgorzata Agnieszka Kot, Sylwia Vargas, Marika Graczyk (red.), Od A do Z do LGBTQIAP, Warszawa: Fundacja Humanity in Action Polska, 2019, s. 31, ISBN 978-83-941197-4-4 (pol.).
  10. a b Victoria Barron, Amazing Ace, Awesome Aro: An Illustrated Exploration, Jessica Kingsley Publishers, 21 czerwca 2023, ISBN 978-1-83997-715-2 (ang.).
  11. Victoria Barron, Amazing Ace, Awesome Aro: An Illustrated Exploration, Jessica Kingsley Publishers, 21 czerwca 2023, ISBN 978-1-83997-715-2 (ang.).
  12. Osoba alloromantyczna, Podstawowa terminologia. Podstawowe zwroty używane w aromantycznych społecznościach, Aurea (pol.).
  13. Miłość jednostronna: jak poznać, czy jesteś litromantyczny?