W tym artykule omówiony zostanie wpływ, jaki Oręż (heraldyka) wywarł na różne aspekty społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Oręż (heraldyka) wzbudził zainteresowanie badaczy, naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa, ze względu na jego znaczenie w różnych obszarach. Wpływ Oręż (heraldyka) na kulturę, gospodarkę, technologię i politykę, między innymi, zostanie zbadany w celu zrozumienia jego roli w kształtowaniu obecnego świata. Dodatkowo zostanie przeanalizowane, w jaki sposób Oręż (heraldyka) zmienił sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje ze sobą i jak funkcjonują w swoim otoczeniu. W tym artykule staramy się zapewnić kompleksowy obraz Oręż (heraldyka), umożliwiając czytelnikowi uzyskanie szerszej i jaśniejszej perspektywy na jego wpływ i znaczenie.
Oręż (uzbrojenie) – w heraldyce zbiorcza nazwa elementów anatomicznych zwierząt herbowych używanych do walki, polowania oraz obrony. Mianem tym określimy:
oraz
Reguły heraldyki określają barwę uzbrojenia zwierząt heraldycznych w zależności od ich barwy i barwy pola (tła)[potrzebny przypis]. Nie są one ściśle przestrzegane, ale występują w większości herbów, gdyż w zgodzie z zasadą alternacji zalecają najbardziej kontrastowe zestawienia, co jest ważne dla herbu jako graficznego znaku identyfikacyjnego. W przypadku uzbrojenia zgodnego z regułami jego barwę często pomija się przy blazonowaniu (opisie) herbu.
Nie należy mylić heraldycznego oręża zwierząt z bronią trzymaną przez nie w danym herbie. Tego typu przedmioty (miecze, topory itp.) nie podlegają tym regułom, choć często z przyczyn praktycznych (kontrast barw herbu) także je stosują.