Oktobas

W tym artykule szczegółowo omówimy temat Oktobas. W całej historii Oktobas odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach społeczeństwa, od kultury i sztuki po naukę i technologię. Poprzez szczegółową analizę przeanalizujemy znaczenie Oktobas we współczesnym kontekście, a także jego wpływ na rozwój i ewolucję różnych aspektów życia codziennego. Dodatkowo sprawdzimy, w jaki sposób Oktobas był na przestrzeni czasu przedmiotem wielu interpretacji i podejść, co przyczyniło się do jego ciągłego znaczenia dzisiaj. Od swoich początków do dzisiejszej obecności Oktobas pozostawił niezatarty ślad na świecie, a w tym artykule staramy się dogłębnie zbadać i zrozumieć jego wpływ.

Oktobas
wł. octobasso, ang. octobass
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa

321.322-71
Chordofon złożony

Klasyfikacja praktyczna

instrument smyczkowy

Skala instrumentu
Skala instrumentu
Podobne instrumenty
XIX-wieczny oktobas prezentowany w paryskim muzeum muzyki

Oktobasmuzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych, którego konstruktorem był Jean-Baptiste Vuillaume.

Historia

Powstał w 1849 roku[1]. Podczas otwarcia targów paryskich w 1855 roku Jean-Baptiste Vuillaume wykonał na oktobasie Te Deum Hectora Berlioza[2]. Konstruktor zbudował trzy egzemplarze instrumentu, z których zachowały się dwa[3]. Jeden znajduje się w Cité de la Musique w Paryżu[4], drugi w archiwum Wiener Musikverein, a trzeci spłonął w pożarze[5]. Repliki znajdują się w kolekcjach: Musical Instrument Museum w Phoenix (zbudowany przez włoskiego lutnika Antonio Dattisa)[5] i Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Jedyną orkiestrą posiadającą w XXI wieku oktobas i wykonującą utwory z jego udziałem jest Montrealska Orkiestra Symfoniczna[6]. Jest on repliką oryginału przechowywanego w Paryżu[7]. Wykonał go Jean-Jacques Pagès, który w 2018 roku otrzymał zamówienie na dwa kolejne instrumenty[8].

Budowa

Był większych rozmiarów niż kontrabas, posiadał trzy struny, a do jego obsługi wykorzystywano system dźwigni dociskających struny do podstrunicy. Instrument nie był produkowany masowo i był rzadko wykorzystywany przez kompozytorów (mimo że francuski kompozytor Hector Berlioz bardzo go cenił i spopularyzował), głównie z powodów trudności technicznych gry: posiadał olbrzymią podstrunnicę oraz słabe struny. Instrument ma ponad 3,5 metra wysokości.

Przypisy

Linki zewnętrzne