Odpust parafialny

W dzisiejszym świecie Odpust parafialny jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy znaczenie współczesne, Odpust parafialny stał się tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Od początków do dzisiejszego wpływu Odpust parafialny był przedmiotem dogłębnej analizy prowadzonej przez ekspertów z różnych dziedzin, którzy starali się lepiej zrozumieć jego naturę i wpływ w różnych obszarach. W tym artykule zbadamy niektóre z najważniejszych aspektów Odpust parafialny i jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Fragment procesji w czasie odpustu parafialnego 2 października 2011 r. w Krościenku nad Dunajcem.
Jarmark na rynku w Krościenku nad Dunajcem w dniu odpustu parafialnego 2 października 2011 r.

Odpust parafialny – w Kościele katolickim to uroczystość patrona danego kościoła parafialnego[1].

Historia

W pierwszych wiekach ze względu na brak wolności religijnej chrześcijanie nie budowali świątyń, lecz spotykali się w domach. Od IV w. zaczęły pojawiać się kościoły, często w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan lub nad ich grobami, a więc gdzie istniał kult świętych[2]. Jeśli to nie było możliwe, troszczono się, by w kościele znajdowały się przynajmniej relikwie. W ten sposób kościoły zyskiwały swoich patronów. Dzień, w którym w liturgii wspominano owego patrona, stawał się świętem kościoła i parafii z nim związanej. Wraz z rozwojem nauki o odpustach dołączono możliwość ich zyskiwania w dzień święta patronalnego danego kościoła, a sama uroczystość zyskała miano odpustu parafialnego.

Współczesność

Odpusty parafialne niejednokrotnie kojarzą się z zewnętrzną otoczką, na którą składają się wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), a także towarzyszące im festyny, kramy z zabawkami i słodyczami itp. (stąd np. zwroty typu „kupić coś na odpuście”, „odpustowy” w znaczeniu „tandetny, o małej wartości”). Kościół jednak podkreśla, że te zwyczaje mają wartość drugorzędną. W kazaniach tego dnia przypomina się wiernym o samym patronie oraz o możliwości zyskania odpustu[2].

Ażeby ułatwić świętowanie, wolno obchód liturgiczny ku czci patrona przenieść na najbliższy dzień wolny, np. na niedzielę po właściwym wspomnieniu. Wyjątkami są jednak niedziele Adwentu, Wielkiego Postu i Wielkanocy oraz niedziele, w które wypada uroczystość mająca pierwszeństwo nad świętami.

Zobacz też

Przypisy

  1. Odpusty. ruczaj.diecezja.pl. . .
  2. a b Czym są odpusty parafialne i dlaczego się je obchodzi?. sadeczanin.info, 2015-07-27. . .