Odd Lundberg

W tym artykule zagłębimy się w świat Odd Lundberg, badając jego pochodzenie, znaczenie dzisiaj i możliwe konsekwencje dla przyszłości. Odd Lundberg przyciągnął uwagę szerokiego spektrum odbiorców, od ekspertów w tej dziedzinie po tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać jego znaczenie. Idąc tym tropem, przeanalizujemy wpływ, jaki Odd Lundberg wywarł na różne aspekty społeczeństwa, odnosząc się do jego wpływu na kulturę, gospodarkę i technologię. Podobnie zagłębimy się w różne perspektywy i opinie, które pojawiły się wokół Odd Lundberg, w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji na ten temat.

Odd Lundberg
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 października 1917
Brandbu

Data i miejsce śmierci

8 marca 1983
Oslo

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Igrzyska olimpijskie
srebro Sankt Moritz 1948 łyżwiarstwo szybkie
(5000 m)
brąz Sankt Moritz 1948 łyżwiarstwo szybkie
(1500 m)
Mistrzostwa świata w wieloboju
złoto Helsinki 1948 wielobój
srebro Eskilstuna 1950 wielobój
brąz Oslo 1949 wielobój

Odd Harald Lundberg (ur. 3 października 1917 w Brandbu, zm. 8 marca 1983 w Oslo) – norweski łyżwiarz szybki, dwukrotny medalista olimpijski i trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera

Tuż po II wojnie światowej należał do światowej elity. Podczas igrzysk olimpijskich w Sankt Moritz w 1948 roku zdobył srebrny medal w biegu na 5000 m i brązowy na 1500 m. Na dłuższym dystansie uległ jedynie swemu rodakowi, Reidarowi Liaklevowi, a na krótszym wyprzedzili go Norweg Sverre Farstad i Szwed Åke Seyffarth. Na tych samych igrzyskach był też siódmy w biegu na 10 000 m. W 1948 roku zdobył też złoty medal podczas wielobojowych mistrzostw świata w Helsinkach. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Oslo był drugi w tej samej konkurencji, a podczas mistrzostw świata w Eskilstunie zajął trzecie miejsce. Charakteryzował się sportową długowiecznością – w międzynarodowych zawodach brał udział jeszcze w 1958 roku, a ostatni raz w mistrzostwach Norwegii wystartował w 1961 roku, w wieku 43 lat.

Ustanowił 10 rekordów świata[1].

Mistrzostwa świata

Bibliografia

Przypisy