Obwodnica Grodziska Mazowieckiego

W dzisiejszym świecie Obwodnica Grodziska Mazowieckiego zyskał niezrównane znaczenie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w historii, Obwodnica Grodziska Mazowieckiego jest tematem, który zasługuje na analizę i dyskusję. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu, Obwodnica Grodziska Mazowieckiego pozostawił niezatarty ślad na ludzkości. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Obwodnica Grodziska Mazowieckiego, starając się zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w różnych kontekstach. Mamy nadzieję rzucić światło na Obwodnica Grodziska Mazowieckiego i jego implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa, poprzez dogłębną analizę i krytyczne spojrzenie.

DW
Początek drogi

węzeł Grodzisk Mazowiecki (Tłuste)

Koniec drogi

Kałęczyn

Data otwarcia

4 lutego 2023

Długość

7 km


Zdjęcie
Budowany odcinek obwodnicy w Chlebni (lipiec 2022)
Budowany odcinek obwodnicy w Chlebni (lipiec 2022)

Obwodnica Grodziska Mazowieckiego – jednojezdniowy siedmiokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 579, stanowiący zachodnią obwodnicę miasta Grodzisk Mazowiecki. Wykonawcą inwestycji jest spółka STRABAG a łączny jej koszt wyniósł 145,6 mln PLN brutto[1][2]. Obwodnica zaczyna się w pobliżu węzła Grodzisk Mazowiecki na autostradzie A2 a kończy we wsi Kałęczyn[3][4]. Droga została zbudowana w latach 2020-2022, otwarcie całego odcinka nastąpiło 4 lutego 2023 roku[5].

Opis

Trasa została zaprojektowana jako jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu, o nawierzchni bitumicznej z obustronnym poboczem. Na całej długości obwodnicy znajduje się pięć skrzyżowań (w tym dwa typu rondo), ponadto inwestycja obejmowała budowę wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 447, budowę dróg serwisowych i ścieżek rowerowych. Na łącznej długości 1,6 km zamontowano ekrany akustyczne[1].

Przebudowie został również poddany odcinek drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku od ulicy Grottgera w Grodzisku Mazowieckim, do Radziejowic[4].

Historia

Budowę obwodnicy planowano już na przełomie lat 2012/2013[6]. 27 sierpnia 2020 spółka STRABAG podpisała umowę z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie na budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego[1]. Prace budowlane ruszyły we wrześniu 2020 roku[1].

W październiku 2022 do użytku oddano niewielki fragment nowej obwodnicy (od starego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 579, do ronda przy ulicy Logistycznej w Natolinie), spowodowane to było zmianami w organizacji ruchu drogowego w okolicach węzła na autostradzie A2[7]. Prace budowlane zostały zakończone 27 listopada 2022[8].

Odcinek miał zostać oficjalnie otwarty w czwartym kwartale 2022 roku, lecz uroczystość przełożono na 31 grudnia. Otwarcie miało być połączone z imprezą sylwestrową. Finalnie obwodnica została otwarta 4 lutego 2023 roku[1][5].

Przypisy