Obrazek

W dzisiejszym świecie Obrazek stał się tematem, który budzi coraz większe zainteresowanie społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na życie codzienne czy wpływ na sferę kulturową, Obrazek przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu pojawienia się Obrazek był przedmiotem debaty, badań i badań, a jego znaczenie nie zmniejszyło się z biegiem czasu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Obrazek i jego znaczenia we współczesnym świecie, analizując jego ewolucję, wpływ i znaczenie dzisiaj.

Obrazek – zwięzły utwór fabularny pisany wierszem lub prozą, wyróżniający się autentyzmem postaci i języka, uprawiany głównie w okresie pozytywizmu. Odmiana opowiadań o charakterze scenki rodzajowej, portretu psychologicznego lub opisu sytuacji z życia określonego środowiska[1].

Stanisław Sierotwiński w swoim Słowniku terminów literackich opisał obrazek jako "krótkie opowiadanie, nowelka przedstawiająca plastycznie drobny wycinek rzeczywistości"[2].

Przykładem obrazka jest utwór Stefana Żeromskiego Zmierzch[3][4].

Zobacz też

Przypisy

  1. obrazek, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. Stanisław Sierotwiński, Słownik terminów literackich: teoria i nauki pomocnicze literatury, Wyd. 4, Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 159, ISBN 978-83-04-01914-0 .
  3. Zbigniew Lisowski. Próba interpretacji "Zmierzchu" Stefana Żeromskiego. Pamiętnik Literacki: czasopismo kwartalne poświęcone historii i krytyce literatury polskiej 76/3, 29-54 1985
  4. Rosa, Alicja. "O szkolnej lekturze prozy Żeromskiego na przykładzie Zmierzchu." (1997). Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. 1997, Z. 192