W dzisiejszym artykule poznamy fascynującą historię Objaw Raynauda i jej wpływ na współczesne społeczeństwo. Od momentu powstania do chwili obecnej Objaw Raynauda odegrał kluczową rolę w różnych aspektach życia codziennego, wpływając na całe pokolenia i pozostawiając niezatarty ślad w kulturze. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Objaw Raynauda jest tak istotnym i intrygującym tematem, od jego początków po znaczenie w dzisiejszym świecie. Ponadto zbadamy jego wpływ w obszarach tak różnorodnych, jak technologia, polityka, zdrowie i edukacja, oferując kompleksowy obraz jego znaczenia we współczesnym kontekście.
wtórny (zespół Raynauda) – w przebiegu innych chorób
młodzieńczy – pojawiający się niekiedy w okresie dojrzewania, przede wszystkim u dziewcząt
Występowanie
Objaw (choroba) występuje zwykle u młodych dziewcząt (średnia wieku: 14 lat). Częściej spotyka się go w krajach o chłodnym klimacie, głównie u osób z niskim ciśnieniem tętniczym. Wtórny objaw występuje w każdym wieku z przewagą u kobiet.
Patogeneza
Patomechanizm nie jest jasny, być może jest to nadmierna aktywacja receptorów α pod wpływem zimna, prowadząca do odruchowego skurczu naczyń (nadwrażliwość na noradrenalinę). Ponadto stwierdza się dysfunkcję śródbłonka, zmniejszoną produkcję substancji wazodylatacyjnych i zwiększoną substancji wazokonstrykcyjnych (endoteliny 1), co nasila skurcze naczyń.
Zauważono również związek objawu Raynauda z migrenowymi bólami głowy.
Zespół Raynauda jest często pierwszym objawem choroby podstawowej (głównie chorób tkanki łącznej), poprzedzając ją nawet o kilka lat.
Objaw Raynauda może także pojawiać się tylko w pojedynczych palcach dłoni[2]
Przebieg
Objaw Raynauda charakteryzuje się następującymi po sobie trzema fazami (nie występują one u wszystkich chorych):
faza zblednięcia – skurcz tętniczek i w następstwie niedokrwienie kończyn. Kolor kredowo- lub woskowoblady. Zblednięciu i ochłodzeniu towarzyszą zaburzenia czucia.
faza zasinienia – nagromadzenie w splocie podbrodawkowym skóry odtlenowanej krwi żylnej. Towarzyszy temu zdrętwienie i ból.
faza czynnego przekrwienia – zaczerwienienie, niewielki obrzęk, uczucie pieczenia skóry i gorąca.
Objawy kliniczne
Nagle pojawiające się sinienie kończyn, zwłaszcza w zimie i przy dużej wilgotności powietrza z narastającym bólem palców. Może dojść do owrzodzeń i martwicy opuszek palców z przewagą fazy zasinienia. Objawy najczęściej obejmują dłonie, czasem stopy, rzadziej końcówkę nosa i płatki uszu[2].
Choroba Raynauda przebiega zwykle łagodniej niż zespół.
Różnicowanie choroby Raynauda i zespołu Raynauda
Różnice między chorobą Raynauda a zespołem Raynauda
choroba
zespół
płeć
kobiety
kobiety i mężczyźni
wiek
okres młodzieńczy
w każdym wieku
przebieg
łagodny
postępujący
zmiany troficzne
rzadkie
częste
niedrożność tętnic
nie
tak
zajęcie kończyn
symetryczne
niesymetryczne
zajęcie palucha i kciuka
rzadko
często
migrena
tak
nie
nadciśnienie tętnicze
nie
tak
występowanie rodzinne
w 25%
brak
Różnice pomiędzy wtórnym, a pierwotnym zespołem Raynauda
Pierwotny zespół Raynauda występuje około dwukrotnie częściej niż wtórny. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle poniżej 25 roku życia i występują około pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Osoby cierpiące na pierwotny zespół Raynauda często obserwowały obniżoną tolerancję na zimno w dzieciństwie.
Pacjenci ze wtórnym zespołem Raynauda często cierpią na jedną ze wspomnianych powyżej chorób będących powiązanych z zespołem lub przyjmują leki, których efektem ubocznym jest zespół Raynauda.
Osoby, które zaobserwowały u siebie pierwsze objawy zespołu Raynauda w wieku powyżej 25 lat i nie cierpiały w dzieciństwie na nietolerancję zimna, powinny niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykluczenia współwystępowania innych poważnych schorzeń[2].
stadium objawów naczynioruchowych – naczynia w prawidłowej liczbie (ok. 20) o kształcie spinki do włosów, ułożone w regularne rzędy, brak skurczu naczyń
stadium zmian organicznych – duże, powiększone, poskręcane naczynia włosowate głównie w części żylnej (występuje tylko w zespole Raynauda)
Próby prowokacyjne
włożenie stopy, ręki do wody z lodem – wynik dodatni występuje w ok. 50% przypadków brak jednak wystandaryzowania
Badania mające na celu rozpoznanie chorób przebiegających z objawem Raynauda
Najnowsze badania wskazują na dużą efektywność i dobrą tolerancję sildenafilu (Viagry) w leczeniu objawu Raynauda[6].
Rokowanie
Na ogół dobre. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie, w przypadku zespołu obraz choroby zależy od choroby podstawowej.
Forma młodzieńcza ustępuje wraz z osiągnięciem dojrzałości.
Jeżeli objawy występują w formie ostrej i nie zostanie podjęte leczenie, rozwój choroby może prowadzić do trwałych uszkodzeń dotkniętych części ciała. Należy jednak podkreślić, że zdarza się to rzadko[2].
Uwaga
Niektórzy autorzy wydzielają chorobę Raynauda jako oddzielną jednostkę kliniczną, z którą należy różnicować objaw Raynauda.
Przypisy
↑Oncology: An Evidence-Based Approach. ae Chang, pa. Ganz, df Hayes, T. Kinsella, strona 861.
↑ abcAndrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014, s. 540-543. ISBN 978-83-7430-405-4.
↑Terri LT.L.LevienTerri LT.L., Advances in the treatment of Raynaud’s phenomenon, „Vascular Health and Risk Management”, 6, 2010, s. 167–177, ISSN1176-6344, PMID: 20448801, PMCID: PMC2860448(ang.).