Znaczenie Obieg materii w przyrodzie w naszym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Od lat Obieg materii w przyrodzie jest tematem zainteresowania i ciągłej debaty w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, naukę, kulturę czy historię, Obieg materii w przyrodzie wywarł znaczący wpływ na rozwój ludzkości. Z biegiem czasu Obieg materii w przyrodzie stał się przedmiotem analiz i badań, generując niezliczoną ilość teorii, stanowisk i opinii na ten temat. W tym artykule zbadamy rolę, jaką Obieg materii w przyrodzie odegrał na przestrzeni lat i jak wpłynął na różne aspekty naszego życia.
Obieg materii w przyrodzie – proces ciągłego krążenia w przyrodzie związków i pierwiastków chemicznych, w tym biogenów (np. węgiel, azot, siarka, tlen, fosfor) pomiędzy poszczególnymi elementami środowiska, m.in. między organizmami żywymi i ich siedliskiem. Występuje on nie tylko na Ziemi, ale także na innych planetach, planetach karłowatych, księżycach i gwiazdach.
Pobrane w postaci prostych związków ze środowiska nieożywionego pierwiastki są przez samożywnych producentów przekształcane w związki organiczne i wbudowywane w strukturę własnych organizmów, bądź też wykorzystywane do uzyskiwania z nich energii. Kolejne szczeble konsumentów na piramidzie troficznej wykorzystują uzyskane z innych organizmów związki do tych samych celów.
Materia organiczna obumierających organizmów powraca do środowiska po rozłożeniu przez reducentów między innymi jako rozpuszczalne w wodzie sole mineralne.
Zjawisko to dotyczy m.in.: