Oświadczenie woli

Wygląd przypnij ukryj

Oświadczenie woli – pojęcie z zakresu prawa cywilnego oznaczające przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego. Oświadczeniem woli jest każde zachowanie człowieka wyrażające jego wolę w sposób dostateczny. Może być złożone nie tylko na piśmie, ale także ustnie, jak również wyrażone przez gest. Definicja oświadczenia woli w prawie polskim została zawarta w art. 60 Kodeksu cywilnego.

Przejaw woli zostanie uznany za oświadczenie woli w sensie prawnym, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

  1. oświadczenia woli wyraźne, czyli złożone za pomocą mowy, pisma, powszechnie uznanych za zrozumiałe.
  2. oświadczenia woli dorozumiane, czyli złożone w inny sposób niż powyżej, poprzez inne zachowanie, są one oświadczeniem woli, jeżeli w danym kontekście sytuacyjnym to zachowanie pozwala odczytać wolę podmiotu (per facta concludentia).

W ostatnich latach w polskiej teorii prawa prowadzone były badania nad antropologicznymi założeniami teorii oświadczeń woli. Ich rezultatem była próba reinterpretacji istniejących teorii z punktu widzenia neuronauki poznawczej i psychologii.

Zobacz też

Przypisy

  1. RadosławR. Zyzik RadosławR., Obraz człowieka w teorii oświadczeń woli. Perspektywa neuronauki poznawczej i psychologii, Kraków: Wydawnictwo Ignatianum, 2016, ISBN 978-83-7614-313-2 .brak strony (książka)

Linki zewnętrzne

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (pojęcie):