Ninetto Davoli

W dzisiejszym świecie Ninetto Davoli przykuł uwagę wielu ludzi ze względu na jego znaczenie i wpływ na różne aspekty życia. Od jego znaczenia w edukacji po wpływ w miejscu pracy, Ninetto Davoli wzbudził zainteresowanie naukowców, ekspertów i specjalistów z różnych dyscyplin. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Ninetto Davoli, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa i jego projekcję na przyszłość. Dodatkowo zbadamy możliwości i wyzwania, jakie reprezentuje Ninetto Davoli, a także możliwe implikacje, jakie ma na codzienne życie ludzi. Zaraz wyruszymy w podróż pełną odkryć i refleksji na temat Ninetto Davoli, tematu, który nigdy nie przestaje zaskakiwać i wywoływać debaty w społeczności globalnej.

Ninetto Davoli
Ilustracja
Ninetto Davoli (2014)
Imię i nazwisko

Giovanni Davoli

Data i miejsce urodzenia

11 października 1948
San Pietro a Maida (Włochy)

Zawód

aktor

Współmałżonek

Patrizia Carlomosti
(od 1973)

Lata aktywności

od 1964

Giovanni „Ninetto” Davoli (ur. 11 października 1948 w San Pietro a Maida) – włoski aktor. Znany głównie z ról w filmach Piera Paola Pasoliniego[1][2].

Życiorys

Urodził się w San Pietro a Maida we Włoszech. Pracował jako stolarz[3]. Jako aktor zadebiutował w 1954, kiedy Luigi Zampa wybrał go do niewielkiej roli w dramacie Rzymianka (La romana) z Giną Lollobrigidą, ale jego prawdziwy debiut we włoskim kinie odbył się dzięki spotkaniu w wieku 15 lat z kontrowersyjnym reżyserem Pierem Paolem Pasolinim, który obsadził go w głośnym filmie Ewangelia według świętego Mateusza (1964) w epizodycznej roli pasterza[4].

Pasolini, z którym Davoli pozostawał w wieloletnim związku, powierzył mu główną rolę w filmie Ptaki i ptaszyska (1966) u boku jednego z najsłynniejszych włoskich aktorów - Totò. Wystąpił także w jego kolejnych filmach: Królu Edypie (1967) jako posłaniec Angelo, Teoremacie (1968) jako Angelino, Chlewie (1969) jako Maracchione, Dekameronie (1971) jako Andreuccio da Perugia i Opowieściach kanterberyjskich (1972) jako Peterkin[5]. Ostatnim ich wspólnym filmem był Kwiat tysiąca i jednej nocy (1974), w którym zagrał Aziza[6].

Po tragicznej śmierci Pasoliniego, w 1975 roku skoncentrował się na produkcjach telewizyjnych[7]. W 2006 otrzymał pierwszą nagrodę LARA dla najlepszego wykonawcy, przyznawaną podczas pierwszej edycji Festiwalu Filmowego w Rzymie[3].

W 2014 powstał film Pasolini w reżyserii Abla Ferrary. Rolę Davolego odegrał Riccardo Scamarcio. Sam Davoli wystąpił w roli Epifanio[8].

W maju 2015 otrzymał Nastro d’argento za całokształt twórczości[9][10].

Życie prywatne

Od 1963 do początku lat 70. XX wieku pozostawał w związku z Pierem Paolem Pasolinim[11][12]. Od 1973 jego żoną jest Patrizia Carlomosti[13]. Mają dwóch synów[13].

Filmografia

Przypisy

Linki zewnętrzne