Nils Seethaler

Dzisiaj chcę z Tobą porozmawiać o Nils Seethaler. Temat ten jest dziś niezwykle ważny i aktualny, ponieważ ma znaczący wpływ na nasze życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Nils Seethaler, od jego pochodzenia po wpływ na społeczeństwo. Dodatkowo przyjrzymy się, jak Nils Seethaler ewoluował w czasie i jakie ma to konsekwencje na przyszłość. Bez wątpienia Nils Seethaler to temat zasługujący na naszą uwagę i refleksję, dlatego zapraszam wszystkich do dalszej lektury, aby dowiedzieć się więcej na ten ekscytujący temat.

Nils Seethaler (ur. 18 sierpnia 1981, w Berlinie Zachodnim) – niemiecki antropolog, kolekcjoner, kurator i mecenas sztuki.

Życiorys

Nils Seethaler urodził się w Berlin-Lichterfelde, a dzieciństwo spędził w Berlinie, Rocky Point (Australia), Banyuls-sur-Mer (Francja) oraz w Morschen (Niemcy). Seethaler mieszka i pracuje w Berlinie[1] Jest żonaty i jest ojcem córki.[2]

Prace badawcze

Kieruje archiwum Berlińskiego Towarzystwa Antropologii, Etnologii i Prehistorii na berlińskiej Wyspa Muzeów. W szczególności bada historyczne kolekcje obiektów etnologicznych i szczątków ludzkich z okresu kolonialnego i nazistowskiego[3]. Jego badania nad pochodzeniem przyciągnęły międzynarodową uwagę[4][5]

Projekty wystawiennicze

Seethaler był zaangażowany w liczne międzynarodowe wystawy kulturalno-historyczne i przyrodnicze[6]. Jako kurator był zaangażowany w (ponowne) założenie muzeów etnologicznych w Wittenberdze i Rostocku[7][8][9]. Część jego prywatnych zbiorów etnologicznych, które należą do największych w Niemczech, została przekazana do muzeów publicznych[10].

Przypisy

  1. Zeughaus : Berliner zeigt erstmals seltene Holzfiguren von westafrikanischem Volk , www.mz-web.de (niem.).
  2. Berliner Morgenpost . November 23, 2019, page 9: Willkommen Haifa Amalie
  3. Andreas Schlothauer: Nils Seethaler. Art & Context 23 (2022): 80.
  4. Matthias Glaubrecht, Nils Seethaler, Barbara Teß-mann, Katrin Koel-Abt: The potential of biohistory: Rediscovering Adelbert von Chamisso's skull of an Aleut collected during the „Rurik” expedition 1815-1818 in Alaska. Zoosystematik und Evolu-tion 89 (2), 2013: 317-336.
  5. David Bruser: The untold sto-ry of four native skulls given away by one of Canada's most fa-mous doctors, and the quest to bring them home. Toronto Star: Ar-tykuł z 17 grudnia 2020 r.
  6. Nils Seethaler: Südseeparadies im Wandel. Neubran-denburski lekarz dr Bernhard Funk na Samoa. W: Nowa Mozaika Brandenburska nr 46 (2022): 63.
  7. Nils Seethaler: Past, present and future of the magazined ethnological collections in Germany using the example of the former Rostock Ethnological Museum. In:Mitteilungen des Museums-verbandes in Mecklen-burg-Vorpommern e.V. 2010, pp. 11-15.
  8. Von Irina Steinmann, Stadtmuseum im Zeughaus: Bald wird eröffnet! , www.mz.de (niem.).
  9. Nils Seethaler: Von der Privatsammlung zum Museumsforum: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kolekcji Juliusa Riemera w Wittenberd-ze. W: Kunst & Kontext nr 23, 2022: 35-37
  10. Von Corinna Nitz, „Zwischen Den Welten“ in Wittenberd. Was die Amo-Ausstellung im Zeughaus hinterlässt , www.mz.de .