Nieszczeta żółtonoga

W świecie Nieszczeta żółtonoga znajdujemy wiele fascynujących aspektów, które zachęcają nas do odkrywania, analizowania i rozumienia. Nieszczeta żółtonoga to ekscytujący temat, który obejmuje szeroki zakres dyscyplin i kierunków studiów, oferując nieograniczone możliwości tym, którzy chcą zagłębić się w jego wiedzę. Niezależnie od tego, czy Nieszczeta żółtonoga dotyczy historii, nauki, technologii, kultury czy jakiejkolwiek innej dziedziny, jego wpływ i znaczenie są niezaprzeczalne. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Nieszczeta żółtonoga, badając jego pochodzenie, rozwój i wpływ na dzisiejszy świat. Dołącz do nas w tej podróży polegającej na odkrywaniu i poznawaniu Nieszczeta żółtonoga.

Nieszczeta żółtonoga
Nemoura cinerea
(Retzius, 1783)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

widelnice

Rodzina

nieszczetowate

Rodzaj

Nemoura

Gatunek

nieszczeta żółtonoga

Synonimy

Perla cinerea Retzius, 1783

Nieszczeta żółtonoga[1] (Nemoura cinerea) – gatunek widelnicy z rodziny nieszczetowatych.

Taksonomia

Gatunek ten został opisany w 1783 roku przez Andersa Jahana Retziusa jako Perla cinerea[2].

Opis

Widelnica ta osiąga od 4 do 6,8 mm długości ciała, przy długości przedniego skrzydła od 5 do 7,9 mm. Samiec tego gatunku charakteryzuje się obecnością dwóch zębów na wierzchołkach przysadek odwłokowych. Imagines bardzo licznie spotykane w pobliżu wód stojących i płynących w okresie od kwietnia do września[1]. Ubarwienie ciała jest ciemnobrązowe, nogi charakteryzują się żółtawymi trzonkami. Użyłkowanie skrzydeł jest czarne. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku są żyłki, znajdujące się przy wierzchołku przedniego skrzydła. W momencie skrzyżowania ich tworzą skośny znak „X”[3].

Rozprzestrzenienie

W Europie gatunek ten został wykazany z Andory, Austrii, Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, byłej Jugosławii, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Macedonii Północnej, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch[2].

Przypisy

  1. a b Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 98.
  2. a b N. cinerea na Fauna Europaea. .
  3. Nemoura cinerea – Nieszczeta żółtonoga , Insektarium, 25 kwietnia 2020 (pol.).