Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym

W tym artykule zbadamy temat Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym i jego znaczenie dzisiaj. Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu, generując rosnące zainteresowanie społeczeństwa. W całej historii Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach, od nauki i technologii po kulturę i sztukę. W tym sensie niezbędna jest dogłębna analiza wpływu, jaki Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym wywarł na nasze codzienne życie, a także na rozwój społeczeństwa jako całości. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu artykuł ten stara się rzucić światło na różne aspekty związane z Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym, zapewniając kompleksową i wzbogacającą wizję tego tematu.

Upośledzenie umysłowe znaczne
ilustracja
Klasyfikacje
ICD-10

F72

DSM-IV

V62.89
Pogranicze funkcjonowania intelektualnego

Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym (upośledzenie umysłowe znaczne, dawniej idiotyzm – nazwa niestosowana z uwagi na negatywne znaczenie w języku potocznym) – rozwój psychiczny osoby dorosłej na poziomie 6. roku życia. Około 4–5 roku życia zauważalne spóźnienie rozwoju psychofizycznego. Osoby te mogą opanować samoobsługę, przy stałej opiece mogą wyuczyć się czynności domowych, ale nie są zdolne do wyuczenia zawodu.

IQ w skali Wechslera: 20–34.

Zobacz też

Bibliografia

  • Jadwiga Komender: Upośledzenie umysłowe- niepełnosprawność umysłowa. W: Adam Bilikiewicz(red.): Psychiatria. T. II Psychiatria kliniczna. Wrocław: Urban&Partner, 2002, s. 617-644. ISBN 83-87944-72-6.
  • Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. W: H.I. Kaplan, B.J. Sadock, V.A. Sadock: Psychiatria kliniczna. Wrocław: Urban&Partner, 2004, s. 333-343. ISBN 83-89581-95-7.