Nectophrynoides

W tym artykule omówimy temat Nectophrynoides z wszechstronnej i szczegółowej perspektywy, mając na celu przedstawienie pełnego i aktualnego spojrzenia na tę kwestię. W całym tekście zostaną przeanalizowane różne aspekty związane z Nectophrynoides, od jego pochodzenia po wpływ na obecne społeczeństwo. Zaprezentowane zostaną odpowiednie dane, statystyki i opinie ekspertów, aby zapewnić czytelnikowi głębokie i wzbogacające zrozumienie Nectophrynoides. Podobnie zbadane zostaną możliwe rozwiązania lub propozycje, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez Nectophrynoides. Nie przegap tego artykułu, który obiecuje, że będzie pouczający i wzbogacający!

Nectophrynoides[1]
Noble, 1926[2]
Ilustracja
Przedstawiciel rodzaju – N. asperginis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

ropuchowate

Rodzaj

Nectophrynoides

Synonimy
Gatunki

zobacz opis w tekście

Nectophrynoidesrodzaj płazów bezogonowych z rodziny ropuchowatych (Bufonidae).

Zasięg występowania

Rodzaj obejmuje gatunki występujące w górskich środowiskach w Tanzanii[4]. W 2019 roku Spawls i współpracownicy opisali nienazwany gatunek z tego rodzaju zamieszkujący górę Kenia w Kenii[5].

Charakterystyka

Płazy z tego rodzaju wyróżniają się żyworodnością. Inaczej, niż u większości płazów, zapłodnienie jest wewnętrzne (przebiega w organizmie samicy. Rozwój młodych przebiega w ciele matki. W końcu samica wydaje na świat uformowane już potomstwo. Uważa się, że osobniki tego rodzaju jako jedyne spośród rodziny ropuchowatych nie znoszą jaj, aczkolwiek żyworodność przypisuje się także gatunkowi Didynamipus sjostedti i rodzajowi Nimbaphrynoides.

Systematyka

Etymologia

Podział systematyczny

Do rodzaju należą następujące gatunki[4]:

Przypisy

  1. Nectophrynoides, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b G.K. Noble. An analysis of the remarkable cases of distribution among the Amphibia, with description of new genera. „American Museum Novitates”. 212, s. 15, 1926. (ang.). 
  3. a b c A. de Miranda-Ribeiro. Notas para servirem ao estudo dos Gymnobatrachios (Anura) Brasileiros. „Arquivos do Museu Nacional”. 27, s. 16, 1926. (port.). 
  4. a b D. Frost: Nectophrynoides Noble, 1926. Amphibian Species of the World 6.0, an Online Reference . American Museum of Natural History. . (ang.).
  5. S. Spawls, D.V. Wasonga & R.C. Drewes: The Amphibians of Kenya. Stephen Spawls, 2019, s. 15. (ang.).