W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Nawłoć. Od jego początków po dzisiejszą ewolucję, zbadamy wszystkie istotne aspekty związane z tym tematem. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną – zajmiemy się każdym szczegółem, aby zaoferować kompletną i obiektywną wizję. Poprzez podejście analityczne i opisowe zagłębimy się w znaczenie Nawłoć w różnych kontekstach, podkreślając jego znaczenie we współczesnym świecie. Bez wątpienia Nawłoć to fascynujący temat, który zasługuje na dogłębne zbadanie i właśnie to proponujemy zrobić w tym artykule. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i inspiracji na temat Nawłoć.
Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne[6]. Mieszańce ogrodowe określane bywają zbiorczo nazwą nawłoć ogrodowaS. hybrida[7]. Niektóre gatunki wykorzystywane są też lokalnie jako rośliny lecznicze[6].
Większość gatunków z rodzaju występuje w Ameryce Północnej na północ od Meksyku. W Meksyku rośnie 8 gatunków, w Ameryce Południowej – 4[8] (w niektórych ujęciach uznawane są one za pojedynczy, polimorficzny gatunek[6]). Pojedyncze gatunki rosną naturalnie w Eurazji[8][9]. W Europie w zależności od ujęcia wymieniany jest jeden gatunek – nawłoć pospolitaSolidago virgaurea[6], ewentualnie wyodrębnianych jest kilka gatunków (S. alpestris[10], S. litoralis, S. macrorhiza)[11]. Introdukowane do Eurazji niektóre gatunki północnoamerykańskie stały się tu uciążliwymi roślinami inwazyjnymi, dotyczy to zwłaszcza: nawłoci kanadyjskiejS. canadensis i nawłoci późnejS. gigantea[6][12]. Wymieniana w tym samym kontekście nawłoć najwyższaS. altissima[6][13], okazała się być błędnie identyfikowana i w istocie rośnie w Europie sporadycznie[14].
Ponadto w Polsce występuje gatunek mieszańcowy nawłoć NiederederaSolidago ×niederederi Khek, którego gatunkami rodzicielskimi są nawłoć pospolita i kanadyjska[16] oraz przejściowo dziczejąca nawłoć SnarskisaSolidago ×snarskisii Gudž. & Žaln.[10]
Morfologia
Pokrój
Byliny z kłączem lub drewniejącą szyją korzeniową, z łodygą podnoszącą się lub prosto wzniesioną, nierozgałęzioną lub rozgałęziającą się zwykle w górnej części, nagą lub owłosioną, nierzadko szczeciniasto[8].
Skrętoległe, odziomkowe i łodygowe (te pierwsze nierzadko zamierają przed kwitnieniem), ogonkowe (zwykle tylko dolne) lub siedzące[8]. Blaszka równowąska do jajowato-lancetowatej, całobrzega lub ząbkowana, czasem gruczołowato punktowana[17], naga lub owłosiona, czasem szczeciniasto lub gruczołowato[8].
Zebrane w koszyczki, a te z kolei zwykle w maczugowate lub piramidalne wiechowate, groniaste lub baldachogroniaste kwiatostany złożone, czasem z koszyczkami jednostronnie skupionymi wzdłuż osi kwiatostanów złożonych, często osie te łukowato przewisają. Liczba koszyczków w kwiatostanach złożonych u różnych gatunków wynosi od pojedynczych do ponad 1,5 tysiąca. Okrywy koszyczków są dzwonkowate do walcowatych, przy czym podczas owocowania często rozpościerają się. Osiągają od 2 do 10 mm średnicy i od 3 do 12 mm długości. Listki okryw wyrastają w 3–5 rzędach, mają kształt równowąsko-lancetowaty do jajowatego, są równej lub nierównej długości, na brzegach obłonione, nagie lub owłosione. Dno koszyczków jest lekko wypukłe, dołeczkowane, bez plewinek. Zewnętrzne w koszyczku kwiaty języczkowe są słupkowe (żeńskie) i płodne, jest ich od 2 do 15 (rzadko mniej lub więcej) i mają barwę żółtą, rzadko białawą[8]. Ich języczek (zrośnięte płatki) zwykle podwija się[17]. Wewnątrz koszyczka znajduje się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów rurkowatych o żółtych koronach, z 5 łatkami trójkątnymi lub lancetowatymi, wzniesionymi lub rozpostartymi[8], często głęboko rozciętymi[17].
Niełupki walcowate lub wąskostożkowate, czasem mniej lub bardziej ścieśnione, zwykle z 8–10 żebrami, nagie lub drobno, szczecinkowato owłosione. Puch kielichowy trwały, z dwoma rzędami 25–45 pierzastych włosków i (od zewnątrz) ze szczecinkowatymi łuskami[8].
Systematyka
Solidago flexicaulisSolidago caesia
Pozycja systematyczna
Rodzaj z plemienia Astereae z podrodziny Asteroideae w obrębie rodziny astrowatychAsteraceae[18]. Gatunki z podrodzaju Euthamia Nutt.[11] wyodrębniane są w osobny rodzaj Euthamia (Nutt.) Cass.[4]
↑ abcdefSolidago L., Plants of the World online , Royal Botanic Gardens, Kew.
↑GeoffreyG.BurnieGeoffreyG. i inni, Botanica. Ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC271991134.
↑ abWiesław Gawryś: Słownik roślin zielnych. Kraków: officina botanica, 2008, s. 170. ISBN 978-83-925110-5-2.
↑ abcdefghJohn C.J.C.SempleJohn C.J.C., Rachel E.R.E.CookRachel E.R.E., Solidago Linnaeus, Flora of North America , eFloras.org.
↑Yilin Chen & John C.Y.Ch.& J.C.SempleYilin Chen & John C.Y.Ch.& J.C., Solidago Linnaeus, Flora of China , eFloras.org.
↑ abcdZbigniewZ.MirekZbigniewZ. i inni, Vascular plants of Poland. An annotated checklist, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2020, s. 169, ISBN 978-83-62975-45-7.
↑ abTutin T.G., Heywood V.H., Burges N.A., D.M. Moore, Valentine D.H., Walters S.M., Webb P.W.: Flora Europaea. Vol. 4. Cambridge i in.: Cambridge University Press, 1984, s. 110. ISBN 0-521-08717-1.
↑ArturA.PliszkoArturA. i inni, An updated distribution of Solidago ×niederederi (Asteraceae) in Poland, „Acta Musei Silesiae, Scientiae Naturales”, 66, 2017, s. 253-258, DOI: 10.1515/cszma-2017-0026(ang.).
↑ abcJ.W.J.W.KadereitJ.W.J.W., CharlesCh.JeffreyCharlesCh. (red.), Flowering plants. Eudicots: Asterales, Berlin: Springer, 2007, s. 325, ISBN 978-3-540-31051-8, OCLC184984805.
↑Genus Solidago L., Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) , USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System.
↑Ludmiła Karpowiczowa (red.): Słownik nazw roślin obcego pochodzenia łacińsko-polski i polsko-łaciński. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1973. Brak numerów stron w książce