Naszim

Obecnie Naszim to temat, który zyskał na znaczeniu w różnych obszarach. Od polityki po naukę, Naszim stał się przedmiotem zainteresowania badaczy, aktywistów i ogółu obywateli. Wraz z postępem technologii i globalizacją Naszim nabrał niespotykanego wcześniej wymiaru, wpływając nie tylko na sposób, w jaki współdziałamy z otoczeniem, ale także na nasze postrzeganie świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Naszim, od jego początków po wpływ na współczesne społeczeństwo.

Naszim (hebr. סדר נשים; pol. kobiety) – trzeci z sześciu porządków Miszny. Zawiera prawa dotyczące zawierania małżeństwa i uzyskiwania rozwodu oraz obowiązków spoczywających na małżonkach. Włączono do niego dwa traktaty regulujące sprawę składania ślubów.

Podział

Porządek Naszim obejmuje 7 traktatów:

  1. Jewamot (hebr. יבמות; pol. lewirat); o prawie poślubienia bezdzietnej szwagierki (małżeństwo lewirackie) oraz procedurze odstąpienia od tego obowiązku (chalica).
  2. Ketuwot (hebr. כתובות; pol. kontrakty małżeńskie); o prawie regulującym sprawę posagu i kontraktu ślubnego.
  3. Nedarim (hebr. נדרים; pol. śluby); o prawie odnoszącym się do składania ślubów oraz przepisach zwalniających z ich wykonania
  4. Nazir (hebr. נזיר; pol. nazirejczyk); o prawie odnoszącym się do ślubów nazireatu.
  5. Sota (hebr. סוטה; pol. kobieta podejrzana o cudzołóstwo); o prawie odnoszącym się do traktowania kobiety podejrzanej o cudzołóstwo.
  6. Gittin (hebr. גיטין; pol. rozwody); o prawie dotyczącym wypisywania listu rozwodowego .
  7. Kidduszin (hebr. קידושין; pol. zaślubiny); o prawie regulującym zawieranie małżeństwa.

Liczba rozdziałów i stron

Poniżej przedstawiono zestawienie liczby rozdziałów Miszny i Tosefty w obrębie traktatów Porządku Naszim, a także liczbę stron w Talmudzie Babilońskim oraz Jerozolimskim, jaką dany traktat zajmuje. Liczbę stron podano według edycji wileńskiej.

LICZBA ROZDZIAŁÓW LICZBA STRON
TRAKTAT MISZNA TOSEFTA TALMUD BABILOŃSKI TALMUD JEROZOLIMSKI
Jewamot 16 14 122 85
Ketuwot 13 12 112 72
Nedarim 11 7 91 40
Nazir 9 6 66 47
Sota 9 15 49 47
Gittin 9 7 54 90
Kidduszin 4 5 48 82

Zobacz też

Przypisy

  1. Opracowano na podstawie: A. Cohen, Talmud. Syntetyczny wykład na temat Talmudu i nauk rabinów dotyczących religii, etyki i prawodawstwa, Warszawa 1999, s. 20; Talmud babiloński. Gemara edycji wileńskiej z objaśnieniami i komentarzami: Berachot rozdz. II; Kiduszin rozdz. III; Bawa Kama rozdz. I pod red. S. Pecaric, L. Kośka, Kraków 2010, s. 59, 60.
  2. K. Pilarczyk, Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali. Wprowadzenie religioznawcze, literackie i historyczne, Kraków 2006, s. 210.

Bibliografia

  • K. Pilarczyk, Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali. Wprowadzenie religioznawcze, literackie i historyczne, Kraków 2006.
  • Talmud babiloński. Gemara edycji wileńskiej z objaśnieniami i komentarzami: Berachot rozdz. II; Kiduszin rozdz. III; Bawa Kama rozdz. I pod red. S. Pecaric, L. Kośka, Kraków 2010.