Nastawnik (łącznik elektryczny)

W tym artykule przedstawiamy wszystkie potrzebne informacje na temat Nastawnik (łącznik elektryczny). Niezależnie od tego, czy szukasz porad, ciekawostek, rekomendacji, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, jesteś we właściwym miejscu. Nastawnik (łącznik elektryczny) to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie istotne informacje i przedstawić je w jasny i zwięzły sposób. Przygotuj się więc na zanurzenie się w fascynującym świecie Nastawnik (łącznik elektryczny) i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania.

Nastawniki jazdy lokomotywy serii EU07 (z lewej) i ezt serii EN57 (z prawej)

Nastawnik (ang. controller, w kolejnictwie także nastawnik jazdy, nastawnik kierunkowy) – przełącznik o wielu stanach ustalonych, przeznaczony do przełączania uzwojeń silników elektrycznych lub elementów pomocniczych (np. oporników, dławików, kondensatorów)[1].

Nastawniki jazdy w pojazdach trakcyjnych

Lokomotywy elektryczne

W elektrowozach produkcji polskiej dźwignie wału głównego nastawników jazdy występują najczęściej w formie koła przypominającego kierownicę samochodową. W zależności od typu lokomotywy nastawniki jazdy posiadają różną ilość pozycji.

Elektryczne zespoły trakcyjne

W popularnych elektrycznych zespołach trakcyjnych produkcji Pafawag występuje nastawnik w formie rączki, który posiada znacznie mniej pozycji niż nastawniki w lokomotywach. Spowodowane jest to tym, że nastawnik jednostek elektrycznych nie odłącza bezpośrednio oporników rozruchowych regulując prąd, lecz tylko zadaje tryb pracy przekaźnika samoczynnego rozruchu[2].

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Słownik terminologiczny elektryki : Aparaty elektryczne wchodzące w skład urządzeń rozdzielczych, Część 1, Instytut Elektrotechniki – Warszawa 1989.
  2. Emilian Domański, Edward Kowalczyk, Janusz Skoniecki.: Elektryczne zespoły trakcyjne serii EW55 i EN57. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1974.